Starosta Bagdádu: České firmy se mohou podílet na obnově Bagdádu

České firmy by se mohly v Bagdádu podílet zejména na obnově bytového fondu. Zakázky by v této oblasti mohly dosáhnout až deseti miliard dolarů. ČTK to ve středu řekl bagdádský starosta Sábir Isáví, který je na oficiální návštěvě Prahy. Isáví má v plánu v Česku získávat zkušenosti, které by mohl využít při obnově válkou poničeného Bagdádu. Chce také nabídnout českým podnikatelům účast na rekonstrukci iráckého hlavního města.

„Myslím si, že se dají realizovat projekty ve všech odvětvích spolupráce, a to jak při čištění odpadních vod, budování silnic nebo v ropném průmyslu. A nechci zapomenout na velmi důležitou věc, kterou je budování sídlišť a bydlení,“ řekl ČTK Isáví.
Bagdádský starosta dnes odpoledne jednal o možné spolupráci s českými podnikateli, kteří mají zájem podílet se na obnově Bagdádu. Schůzky se zúčastnilo 14 zástupců předních českých exportérů. Podle Aleny Hrdličkové z pražského magistrátu Isáví na schůzce zdůraznil zejména potřebu vybudovat v Bagdádu novou čistírnu vod nebo postavit nové obytné domy. Isáví ovšem požaduje, aby se české firmy účastnily obnovy přímo na místě. K tomu se podle Hrdličkové čeští podnikatelé staví zdrženlivě, důvodem je nestálá bezpečností situace v Iráku.
Isáví dnes poobědval s pražským primátorem Pavlem Bémem, který svého bagdádského kolegu na návštěvu pozval. V dalších dnech chce bagdádská delegace v Praze navštívit například malešickou spalovnu, hlavní čistírnu vod nebo kolektory. Isáví se také setká s náměstkyní ministra zahraničních věcí Helenou Bambasovou.
Praha již irácké představitele hostila v minulosti. V lednu 2006 se zde školilo devět odborníků z Bagdádu a z Basry na jihu Iráku. Učili se územnímu a strategickému plánování měst nebo ochraně památek. V dubnu 2005 Prahu navštívil Isávího předchůdce Alá Tamímí.


Zdroj: ČTK, Karel Čapek rot, 10. září 2008.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*