Fotogalerie ke článku (9)
Vstupní otvory
Vstupní otvory
Rozšiřované otvory v patře
Rozšiřované otvory v patře
Prostor patra po vybourání kobek
Prostupy
Nástavba
Nástavba
Nástavba
Nosná konstrukce objektu je tvořena železobetonovými trámovými stropy a svislým nosným zdivem. Konstrukčně se jedná o jednotraktový objekt, hlavní nosné zdivo je v průčelí objektu a v zadní části, přiléhající ke štítové stěně sousedního domu. Stejně jako u mnoha dalších objektů z 20. let minulého století se jedná o železobetonové stropní konstrukce v kombinaci se svislým nosným zdivem.
Protože se v původním využití jednalo o technologický objekt, konstruovaný pro velká zatížení, mají stropní trámy dostatečnou rezervu v únosnosti. Podstatnou pro další řešení byla skutečnost, že stropní konstrukce není třeba zesilovat z důvodu nedostatečné únosnosti. Úpravy stropních konstrukcí se převážně týkaly řešení prostupů a dobetonování částí stropních desek Ve stropní konstrukci nad upravovaným únikovým schodištěm byla vybourána část železobetonové stropní desky v úrovni původního zastřešení objektu v daném místě. V souvislosti s prodloužením schodiště byla pro jeho zastřešení navržena prosklená ocelová konstrukce.
Největší zásahy do nosných konstrukcí se týkaly původního nosného zdiva. Jednalo se zejména o rozšíření původních okenních otvorů v užitných podlažích a provedení nových otvorů v přízemí objektu, které svými rozměry kopírují původní vratové otvory pro montáž transformátorů. Šířka nově provedených otvorů v přízemí vedla ke zmenšení průřezu nosného zdiva na jednu třetinu původní plochy. Návrh statických úprav vycházel ze statického přepočtu svislého zatížení s přidáním zatížení nástavbou objektu. Výsledné namáhání zdiva oslabeného otvory překročilo výpočtovou pevnost zdiva, stanovenou stavebně-technickým průzkumem. Zvýšení únosnosti vzniklých pilířů se dosáhlo přidáním ocelových stojek a vodorovným opásáním ocelovými objímkami. Podobný problém byl řešen i v 1. až 3. patře, kde se okenní otvory rozšiřovaly na dvojnásobek.
Nástavba 4. a 5. patra je provedena jako železobetonová konstrukce s trámovými stropy podporovanými v průčelí železobetonovými sloupky a podél štítové stěny sousedního objektu železobetonovou stěnou. Jedná se o tvarově náročnou, poměrně subtilní konstrukci, jejíž problematická místa byla zejména v napojení na původní nosnou konstrukci budovy. V průběhu stavby se změnil účel využití nástavby, takže byla provedena úprava vybouráním části již provedené stropní konstrukce nad 4. patrem.
Dalším problémem, který se víceméně vynořil v průběhu realizace stavby, byla sanace poruch předsazené fasády. Jednalo se o trhliny, které bylo třeba zacelit a zároveň stabilizovat do budoucna. Výpočtem vnitřních sil v železobetonové stěně, způsobených změnami teplot, bylo prokázáno, že příčinou je nemožnost dilatačních posunů, vyplývající z původního konstrukčního řešení. Dodatečné provedení dilatačních spár by narušilo vzhled objektu, pročež bylo přijato řešení se zateplením vnějšího líce, které současně omezilo velikost objemových změn od teploty a oddělilo omítku od betonové konstrukce. Dominantní trhliny byly předtím stabilizovány ocelovými sponami.
Stejně jako u všech rekonstrukcí byly informace o nosné konstrukci budovy doplňovány v průběhu realizace stavby. Lze říci, že se jednalo o svým způsobem zajímavý adrenalinový zážitek, daný snahou pochopit původní statickou funkci nosné konstrukce včetně všech detailů a anomálií, která vede k následnému rozhodnutí o možnostech jejích úprav.
Karel Jerie
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…