Státní tendry na stavby budou muset mít podrobnější dokumentaci

(ČTK) – Veřejná správa musí od 1. září při vyhlašování zakázek na stavby předkládat podrobnější a lépe připravenou zadávací dokumentaci než dosud. Stát si od toho mimo jiné slibuje přesnější ceny v nabídkách. Určuje to jedna ze tří vyhlášek k zákonu o veřejných zakázkách, které začnou platit od září. Na tiskové konferenci to minulý týden řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.


Vyhlášky se týkají novely zákona o veřejných zakázkách, která platí už od 1. dubna. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) čelilo kvůli zpoždění vyhlášek kritice. Práci podle ministra zdrželo přepracování textu vyhlášek na popud Legislativní rady vlády.

"MMR chtělo pomocí vyhlášky stanovit určitý standard smluvních podmínek pro stavební práce. Tato snaha nebyla dovršena, neboť legislativní rada upřednostnila smluvní volnost stran před nastavením podmínek daných vyhláškou,"
uvedl Jankovský.

Vláda si od novely zákona o veřejných zakázkách slibuje omezení korupce a transparentnější vynakládání peněz daňových poplatníků. Vítězné firmy musí nově například zveřejnit subdodavatele, kteří dostanou přes deset procent z ceny zakázky. Novela také zrušila takzvané losovačky a mají zmizet výběrová řízení šitá na míru konkrétní firmě.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*