Stavba budovy pro Jihočeské divadlo má přijít na 2,4 mld. Kč

(ČTK) – Stavba nové budovy pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii by měla stát až 2,4 miliardy korun. Vyplývá to ze studie, která se tímto projektem zabývá. Nová budova by měla být na českobudějovickém Mariánském náměstí. Studie pracuje zatím se dvěma variantami. Jedna počítá s tím, že by divadlo úplně opustilo současný objekt, druhá alternativa navrhuje i jeho rekonstrukci. Novinářům to v pondělí 13. ledna 2020 v Českých Budějovicích řekl německý autor studie Andreas von Graffenried.

„Stavět by se mohlo začít v roce 2024 a práce by trvaly tři roky,“ uvedl. Nový areál počítá se dvěma velkými sály, z nichž jeden bude dosahovat kapacity 550 míst. Dále budou v objektu další komornější scény.

Náklady na projekt by měly hradit vždy z jedné třetiny stát, Jihočeský kraj a město České Budějovice. „Podobně se ta částka dělila třeba i v případě vybudování budovy filharmonie v Ostravě,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma (Hnutí Občané pro Budějovice).

Jihočeské divadlo má zázemí v budově v centru města. Objekt ale už nevyhovuje potřebám tělesa, které tvoří čtyři soubory. Například balet a opera proto svá představení hrají v kulturním domě Metropol. „Jenže ta budova není úplně reprezentativní a navíc nevyhovuje svým zázemím,“ uvedl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Podobně na tom je Jihočeská filharmonie. „Mnoho let voláme po stavbě nové budovy, kde bychom mohli být společně s divadlem,“ uvedla za Jihočeskou filharmonii Kateřina Mondeková.

Pro filharmonii mělo vzniknout kongresové centrum Antonína Dvořáka – takzvaný Rejnok. Projekt však před šesti lety zastavili českobudějovičtí radní. Důvodem prý byly nejasnosti kolem investora, jehož garant projektu nepředstavil. Stavbu za dvě miliardy korun navrhl architekt Jan Kaplický, který zemřel před jedenácti lety.

Doplněno Stavbaweb:
V roce 2017 byl zastupitelstvem města schválen Strategický plán města České Budějovice na období 2017–2027, který počítá s výstavbou nové divadelní budovy pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii. Na základě toho bylo v září 2018 zastupitelstvem města schváleno a následně podepsáno Memorandum mezi Statutárním městem České Budějovice a Nadačním fondem Jihočeského divadla o zadání Studie na novou budovu pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii.
Pracovní skupina dokončila svou práci na studii v listopadu 2019. Skupina byla složena ze zástupců Statutárního města České Budějovice, Jihočeského kraje, Nadačního fondu JD, Jihočeského divadla, Jihočeské filharmonie a projektantů společnosti Bühnenplanung Walter Kottke Ing. GmbH, specializující se na divadelní a hudební provozy. Studie porovnává dvě varianty řešení provozu a definuje stavební program (plán místností) budovy, funkční diagram, objem budovy a prověřuje, zda má řešená plocha Mariánského náměstí dostatečnou velikost.
Více na stránkách divadelni-noviny.cz


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*