Chytrá architektura pro zdraví a pro život
Budova mateřské školky je navržena v pasivním standardu. „Navrhli jsme řešení, které využívá nejpokročilejších technologií a stavebních postupů s ohledem na životní prostředí. Využíváme orientaci světových stran, izolaci zeminou, zpětné získávání tepla a řízené větrání pomocí rekuperace. Na energetickém štítku budovy bude ‚A‘, tedy nejvyšší známka,“ vysvětluje Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které školku projektovalo.
Stavby v souladu se zásadami energeticky pasivních budov představují současný vrchol stavebnictví. Cílem návrhu takové budovy je zajistit uživatelům příjemné vnitřní prostředí a současně minimalizovat spotřebu energie. Díky promyšlenému návrhu oken a kvalitních izolací využívá budova energii ze slunce i v zimě. Naopak v létě se před horkem chrání stíněním a účinným systémem větrání. Čerstvý vzduch zajišťují otevírací okna s instalovanou jednotkou řízeného větrání s rekuperací, která v zimě chladný vzduch úsporně ohřeje. Výsledkem je tak školka, v níž si děti mohou hrát v zimě i v létě, a to v příjemném prostředí bez vysokých provozních nákladů.
Vyšší počáteční investice se vrátí na dlouhodobě levnějším provozu, roční potřeba energií na vytápění nepřesáhne 15 kWh na 1 m2, což je pro příklad cca třetinová spotřeba oproti už tak úspornému nízkoenergetickému standardu a například staré budovy mají spotřebu i více než třináctinásobnou. Při návrhu školky mysleli architekti a projektanti nejen na životní prostředí, ale samozřejmě také na zdraví těch nejmenších. Díky sofistikované filtraci vzduchu a systému větrání nebude vzduch ve školce obsahovat škodlivé látky a v budově se nebudou tvořit nežádoucí plísně. „Když jsme s tímto návrhem přišli za radními, tak nás v tom Praha 12 plně podpořila a já jsem ráda, že občanská výstavba jde příkladem,“ dodává autorka projektu.
Ve spojení s přírodou
Na pozemku školky se nachází mnoho dřevin, které budou po dendrologickém ošetření zachovány. Projekt tedy pracuje s přírodou, která už na místě je, a pouze do ní vnáší nový moderní prvek, který do stávajícího prostředí hezky zapadne. Z přírodních materiálů bude i několik dětských hřišť a prolézaček. V průběhu studie byl projekt konzultován s odborem školství MČ Prahy 12.
Školka podpoří další rozvoj Modřan
Ke školce přiléhající ulice K beránku bude upravena na jednosměrnou tak, aby byla zachována podélná parkovací místa. Doprostřed bude umístěn vyvýšený zpomalovací práh, pro bezpečné přecházení z budovy třeba na přilehlé veřejné hřiště. Novostavba taktéž naváže na pěší trasu, která vede kolem bytových domů z brownfieldu po bývalém Modřanském cukrovaru. Občanskou vybavenost v lokalitě již nyní zajišťuje také budova nové radnice, která se nachází nedaleko, v ulici Generála Šišky.
Parametry MŠ Mydlinky
Mateřská školka je vyprojektována ve 3D.
Výměra pozemku: 3 380 m2
Hrubá podlahová plocha: 1450 m2
Počet pater: 2 podlaží (částečně zapuštěná do okolního terénu)
Počet tříd: 4×28 (až 112 dětí)
Zázemí: vnitřní herna, kuchyně, několik venkovních hřišť
Počet parkovacích stání: 4+4 podélná
Tisková zpráva
Zajímalo by mně jak je řešená energeticky úsporná kuchyně.Naše firma se už více jak 20 let věnuje energeticky úsporným kuchyním.Naše firma je schopna uspořit 30% energie na vaření a 35% energie na větrání kuchyně v porovnání s běžným projektem.