Stavba mrakodrapu Gazpromu v Petrohradu dostala zelenou

Fotogalerie ke článku (1)

Gazprom (zdroj: e-architect.co.uk)

Gazprom (zdroj: e-architect.co.uk)
Celá fotogalerie (1)

Petrohrad 6. října (ČTK) - Výstavba kontroverzního mrakodrapu plynařského koncernu Gazprom v historické ruské metropoli Petrohradu byla schválena. Petrohradská gubernátorka Valentina Matvijenková dnes podle agentury Interfax podepsala dekret, který výstavbu 400 metrů vysoké budovy povoluje nehledě na protesty části odborné veřejnosti a varování Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

  

"Sklem obložená budova o 77 poschodích bude mistrovským dílem architektury, na něž budou příští generace hrdé," řekla Matvijenková v televizním komentáři.

  

Odpůrci ale vidí věc jinak. "Dnes gubernátorka nepodepsala dekret, ale rozsudek pro sebe samotnou a pro svou reputaci u obyvatel města," prohlásil Maxim Reznik, šéf městské organizace liberální strany Jabloko. Označil dekretza protizákonný a vyzval Petrohraďany, aby se realizaci projektu "pevně postavili".

  

Právě dekret gubernátorky totiž poskytuje stavbě výjimku z pravidla, podle něhož nesmějí v Petrohradě vznikat stavby vyšší než sto metrů, aby nenarušily výjimečné historické panorama města. Mrakodrap dominující Ochta-centru, jak je připravovaný komplex nazýván, má být vysoký 403 metry.

  

UNESCO již varovala, že výstavba mrakodrapu může vést k vyškrtnutí Petrohradu ze seznamu památek světového kulturního dědictví. Výhrady ale přicházejí i z ruského odborného prostředí, například z úřadu na ochranu památek. "Znepokojení vědecké a tvůrčí veřejnosti" vyjádřilo také ruské ministerstvo kultury.

  

"Zdá se, že pozemek pod budoucím mrakodrapem leží v nějaké jiné zemi," prohlásil šéf svazu architektů Andrej Bokov, který projekt považuje za "zbytečný a krajně riskantní". Málo nadšení vzbuzuje připravovaná stavba i u řadových Petrohraďanů. Podle svého vzhledu už mrakodrap dostal přezdívku "kukuřičný klas" nebo "zapalovač na cigarety".

  

Dílo ze skla, betonu a oceli má stát 60 miliard rublů (asi 34 miliard Kč). Náklady původně měla platit petrohradská radnice jako bonus za přestěhování ropného koncernu Gazpromněft i s daňovými výnosy do města nad Něvou, ale v krizi je na sebe vzal státní monopol, jakkoli se nyní potýká s poklesem cen plynu a vývozu této komodity.

  

ik ank

  

Doplněno Stavabweb:
Stránky autorů naleznete zde.

  

Související články:
Dominantou Petrohradu se stane mrakodrap Gazpromu

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*