Stavba roku 2014: Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Motto: Unikátnost projektu spočívá v tom, že se jedná o „živé muzeum“ s interaktivními prvky. Návštěvník neuvidí jen „mrtvé“ exponáty jako v normálním muzeu, ale živá historická letadla a jejich repliky. Uvidí jejich startování, nastupování pilotů do kokpitů a létání. Divák si také sám zalétá na leteckém simulátoru. Nic podobného neexistuje v Čechách, ani ve většině zemí Evropy.

Místo: Mladá Boleslav
Architekt: Hlaváček architekti
Autor: Michal Hlaváček
Spolupráce: Ludvík Holub, Pavel Lupač, Daniela Šimková
Foto: Ludvík Holub, Kristina Hlaváčková, Petr Herman, Bohumil Rosenkranz
Projekt: 2009–2012
Realizace: 2013
Dodavatel: Energie – stavební a báňská a.s.
Ocenění: Stavba roku 2014
Od prvního veřejného letu letadla sestrojeného Metodějem Vlachem v Mladé Boleslavi uplynulo již více než 100 let. I pro připomenutí této události bylo v Mladé Boleslavi vystavěno muzeum letectví, unikátní svým rozsahem i plánovaným obsahem.
V muzeu-hangáru lidé uvidí přes 30 letadel včetně 11 plně funkčních replik z Nadačního fondu Metoděje Vlacha, které si bude možné skutečně vyzkoušet. Kromě toho objekt nabídne množství interaktivních prvků pro poučení i zábavu, prostory pro různé akce, přednášky i setkání nejen pro specialisty ale i pro laickou veřejnost všech věkových kategorií.Objekt má sloužit jako veřejně přístupné letecké muzeum Metoděje Vlacha, kde jsou vystaveny repliky i originály starých letadel, ukázky letecké techniky, dobové plakáty, dokumenty, letecké poháry apod., ale také letecké simulátory. Zároveň zde budou probíhat prezentační a naučné akce pro odbornou i laickou veřejnost. Do severního rohu je umístěna vyhlídkové věž a tak zvaná seskoková věž vybavená interaktivními prvky, určená pro simulaci pádu na padáku pro zájemce z řad veřejnosti.
Součástí muzea je také administrativní část pracovníků muzea, zázemí pilotů, přednáškový sál a kavárna s vlastním zázemím.
Zároveň musí část objektu sloužit i jako klasický hangár, protože některé vystavované exempláře jsou funkční stroje a jsou využívány při leteckých dnech a podobných akcích. A jelikož jsou tyto stroje provozovány a na místě servisovány, je možné využít je také pro účely expozice muzea, kdy návštěvníkům se takto naskytne jedinečná možnost nahlédnout také do ústrojí funkčních strojů a tajů jejich údržby.


Autorská zpráva

Výkresy zde.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*