Stavba Vysočiny 2008

Odborníci i veřejnost na Vysočině v soutěži ocenili kapli v Budči

Velké Meziříčí (Žďársko) 3. června (ČTK) – Titul prestižní stavba Vysočiny 2008 dnes ve Velkém Meziříčí získalo pět staveb. Odborníci ocenili nový bytový dům v Pelhřimově, přístavbu areálu žďárské firmy atx, Centrum dokumentárního filmu v Jihlavě a novou část jihlavského silničního obchvatu. Porota udělila titul také kapli v Budči na Žďársku, která se nejvíc líbila i veřejnosti.

„Soutěž Stavba Vysočiny se už stala pravidelnou součástí stavebního života firem v kraji,“ řekl ČTK Martin Pertl ze Stavebního sdružení Vysočina, organizátora regionální soutěže. Do letošního sedmého ročníku bylo přihlášeno 24 staveb v pěti kategoriích. Odbornou porotu vedl František Pšenička z fakulty architektury ČVUT. Stovky lidí se také zapojily do hlasování po internetu, kde byly soutěžní stavby zveřejněny.

Kaple Panny Marie Sněžné v malé obci Budeč byla postavena na místě staré zchátralé kapličky. Jejím architektem byl Karel Rosecký. Porotci ocenili jednoduché tvarové řešení stavby, nad jejímž vstupním průčelím je umístěna zvonice, i nápadité provedení mobiliáře.

Bytový dům v Pelhřimově navrhl architekt Karel Kupec ze Studia A. Stavba zaujala řešením fasády s použitím barevných odstínů bílé, červené a šedé. Mezi průmyslovými novostavbami v kraji se nejvíc bodovala přístavba areálu žďárské společnosti atx – technické kanceláře pro kompletní automatizaci. Budovu, jejíž fasády tvoří kombinace hliníkových desek a skla, navrhla firma Adam Architects.

Mezi rekonstrukcemi získala první místo loňská přeměna jihlavského kina Dukla v Centrum dokumentárního filmu. Práce stály přes 52 milionů korun, na úhradě nákladů se podílelo město spolu s ministerstvem kultury. Součástí soutěže Stavba Vysočiny bylo také hodnocení studentských projektů, které se týkaly návrhu přestavby sportovního areálu ve Velkém Meziříčí.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*