Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

(ČTK) – České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 procenta, příští rok o 3,1 procenta. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 60 stavebními firmami. Ještě v polovině února počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce. Ve středu uplyne měsíc od oznámení prvního nakaženého koronavirem v Česku.

„Stavebnictví je obor velmi náročný na lidský kapitál a na materiálové vstupy a současná situace má a bude mít dopad na obě tyto oblasti. Vývoj pro stavebnictví, které ze své podstaty neumí reagovat tak flexibilně jako některé jiné obory, bude tedy zásadní,“ uvedl ředitel společnosti Hochtief CZ Tomáš Koranda.

O něco pesimističtější jsou ve svých odhadech menší firmy s ročním obratem do 100 milionů korun a také firmy, které se zabývají především výstavbou dopravní infrastruktury. Menší firmy počítají letos s poklesem o 10,8 procenta, v příštím roce o 4,5 procenta.

„Nedostatek pracovníků z posledních let ještě více umocnilo uzavření hranic a restrikce v oblasti ubytování. Na stavbách pracuje mnoho zahraničních dělníků, lze tedy očekávat komplikace s kapacitou produkce, která i tak byla v posledních letech, kvůli nedostatku lidí, na hranici možností. Je nutné začít hledat cestu, jak sem zahraniční dělníky opět dostat, při zachování zdravotně-hygienických opatření, která chrání nás všechny,“
doplnil jednatel společnosti TBG Metrostav Jakub Šimáček.

Podle Českého statistického úřadu loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,4 procenta. Pozemní stavitelství, tedy hlavně stavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, stouplo o 2,1 procenta. Inženýrské stavitelství, které je tvořeno hlavně výstavbou dopravní infrastruktury, vzrostlo o 3,5 procenta. Předloni stavebnictví celkově vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003.

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo na konci třetího čtvrtletí loňského roku 378.464 zaměstnanců a živnostníků. V porovnání se stejným obdobím předkrizového roku 2008 byl jejich počet o necelou desetinu nižší. Největší odliv pracovníků nastal mezi lety 2012 a 2013, kdy sektor opustilo zhruba 16.000 lidí.

Podle informací ČTK velké stavební firmy svoji výrobu nepřerušují. Výjimkou je společnost Eurovia CS, která předminulý týden zastavila všechny stavební práce i kancelářské činnosti. V jiných firmách podle možností dovolují práci z domova, na samotných stavbách to však nelze. Některé pracují v nouzovém režimu, zavádějí střídavý provoz, zaměstnancům doporučují zrušit externí schůzky.

Krize v roce 2008 postihla české stavebnictví mnohem více než většinu jiných oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. Během této doby přišlo v souhrnu téměř o 30 procent tržeb. Podle většiny analytiků i lidí z oboru to bylo kvůli rozsáhlým škrtům na velkých infrastrukturních projektech, které tehdejší vláda udělala.

Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví nesmí stát tyto chyby zopakovat. „Tehdy zbytečným omezením investic přibrzdil stavebnictví mnohem více než většinu jiných oborů. Dopady současných opatření proti šíření koronaviru mohou jít až do miliard korun,“ uvedl prezident svazu Jiří Nouza.

Někteří analytici uvádějí, že stavebnictví může být tahounem při oživení ekonomiky poté, co opatření proti šíření koronaviru skončí. Není až tolik závislé na zahraničním obchodu. Dopady současné krize na stavebnictví podle nich zatím nelze vyčíslit. Dodali, že stavebnictví se bude potýkat s výpadky zakázek, protože lidé budou odkládat velké investice, jako je například stavba domů.

www.ceec.eu


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*