Stavbami Plzeňského kraje jsou kašny, zámek i blok na biomasu

Plzeň 25. května (ČTK) – Novostavba sídla firmy Fortis v Plzni, rekonstruovaný zámek Hrádek u Sušice, kogenerační blok na biomasu v Plzeňské teplárenské a tři kašny na náměstí v Plzni se staly ve svých kategoriích Stavbami Plzeňského kraje 2010. Do soutěže se přihlásilo rekordních 44 staveb, meziročně o deset více. V pěti kategoriích na titul nominováno 13 staveb.

Soutěž, která se konala letos poosmé, má mezi architekty, projektanty, dodavateli a investory stále větší prestiž a i nominace je ocenění, řekl dnes ČTK šéf odborné poroty Miloslav Michalec.

Zvláštní cenou ocenila porota zdařilou rekonstrukci Santiniho kaple Sv. Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra. "Za vytvoření osobitého současného díla abstraktních forem v historickém kontextu výsostného městského prostoru," uvedli porotci. Cenu hejtmana má obnova rodného domu Augustina Němejce v Nepomuku a cenu primátora Bytový dům Borský park. Hospodářská komora Plzeňsko vyhodnotila jako nejpovedenější rekonstrukci náměstí v Dobřanech. Cenu České komory autorizovaných inženýrů a techniků získalo zařízení techniky nové budovy Škody Transportation.

VelbloudSídlo Fortisu, které zvítězilo mezi novostavbami, je administrativní budova a skladová hala firmy prodávající tabákové výrobky a kuřácké potřeby. Navrhl ji architektonický tým Hausner/Spěváček. Dílo je podle porotců vyvážené provozně, architektonicky i technicky. Zámek Hrádek, přihlášený Šumavaplanem, získal cenu v kategorii rekonstrukce budov "za citlivou obnovu, která vytváří jednotný a harmonický celek". Kogenerační blok na biomasu zvítězil mezi dopravními a inženýrskými stavbami kvůli tomu, že přináší do Plzně ekologickou výrobu energie. V kategorii veřejné prostranství vyhrály tři kašny v Plzni. V páté kategorii sportovní a volnočasové stavby cena udělena nebyla.

"Smysl upozornit na hodnoty, které jsou spojené s aktuálním děním v oblasti stavebního umění, má v souvislosti s udělením titulu Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 o to větší význam. V Plzni je na co navazovat. Stačí zmínit klasika moderní architektury Adolfa Loose," uvedl primátor Martin Baxa.

"Smyslem soutěže je popularizovat obory architektury a stavitelství, podpořit stavební obory a podílet se na motivaci investorů, architektů, stavebních firem i municipalit k rozvoji našeho regionu i jeho zkrášlování díky povedeným a následně oceněným rekonstrukcím," řekl hejtman Milan Chovanec.

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2009 získalo v rekonstrukcích Muzeum loutek v Plzni. Mezi novostavbami zvítězila administrativní budova s jídelnou APB Plzeň v Losiné. V kategorii volnočasových staveb nenašla konkurenci rozhledna na Sedle u Sušice. Zvláštní ocenění v kategorii rekonstrukce získala Galerie 13 v Plzni.

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*