(ČTK) – Františkánský klášter v Plzni, rokycanský park U Plzeňské brány a rekonstrukce a přístavba fotbalové tribuny a šaten v Kasejovicích se staly Stavbami roku Plzeňského kraje 2012. V desátém ročníku bylo nominováno 19 staveb v pěti kategoriích. V novostavbách i dopravních a inženýrských stavbách nebyla letos cena udělena. ČTK to řekla mluvčí soutěže Martina Kurfirstová.
Revitalizace objektu Františkánského kláštera a zřízení Muzea církevního umění plzeňské diecéze vyhrála v kategorii rekonstrukcí. Ze sportovních a volnočasových objektů porota vybrala rekonstrukci a přístavbu fotbalové tribuny a šaten v Kasejovicích na Plzeňsku a titul v kategorii veřejná prostranství má rokycanský park.
"Pokles v oblasti stavebnictví je stále patrný, také možná proto bylo nejvíce staveb přihlášeno a nominováno v kategorii rekonstrukcí," řekl předseda poroty Miloslav Michalec z krajského odboru regionálního rozvoje.
Letos poprvé byla udělena Cena veřejnosti. "Nejvíce zaujala rekonstrukce objektu na kavárnu a restauraci v Radnicích na Rokycansku, stejně jako porotu, která jí udělila čestné uznání," řekl Michalec. Do internetového hlasování se zapojilo téměř 2000 lidí. Cenu poroty si odnesla rekonstrukce obchodu s elektroinstalačním materiálem K&V Elektro v Plzni. Cenu hejtmana získala východní kaple v Mariánské Týnici na Plzeňsku, kde se "zejména dodržel původní stavební postup, při němž řemeslníci prokázali, že jim nechybí fortel jejich předchůdců". Plzeňský primátor ocenil rekonstrukci Mikulášského náměstí v Plzni.
Soutěž přináší stavebním firmám reference, které jsou důležité právě v době krize stavebnictví, jež trvá už čtyři roky. Díky ocenění mohou získat nové zakázky, uvedl regionální šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Jan Muzika. Loni se do soutěže přihlásilo 37 projektů. Podle Muziky klesá stavebnictví čtyři roky po sobě zhruba o deset procent. "Je to čím dál horší," uvedl. Problémy mají i velké stavební firmy. Nejvíce scházejí státní investice. Plzeňský kraj podle něj investuje jako jeden z mála ve větší míře do silnic.
Loňskými krajskými stavbami byly katakomby v Klatovech, úprava bývalé vodárenské věže v Heřmanově Huti na Plzeňsku a sušická výrobní, vývojová a administrativní hala firmy Compo Tech Plus.
Doplněno Stavbaweb:
Muzeum církevního umění plzeňské diecéze
– projektovou dokumentaci vypracovala plzeňská architektonická kancelář Ateliér Soukup
Rekonstrukce a přístavba fotbalové tribuny a šaten v Kasejovicích
– Projekt: Atelier Alena Vochová – PROJEKTOVÁNÍ
Stavební úpravy objektu čp.64 na kavárnu a restauraci, nám. Kašpara Šternberka, Radnice
– Projektant: BRM s.r.o. – projektant stavby, Ing. Miroslav Jaroš – autor návrhu stavby
Dokončení výstavby východní kaple v Mariánské Týnici
– Projektant: Ing. Jindřich Rineš
Firemní obchod elektroinstalačním materiálem K & V ELEKTRO
– Projektant: Projektový ateliér pro architekturu a pozemní stavby, s.r.o.
Rekonstrukce Mikulášského náměstí – Plzeň
– Projektant: Ing. arch. Karel Hanzlík, Ing. Václav Hucl
Je to fakt skvělý nápad :-) A jednoznačně se hodí při výběru kvalitního materiálu.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!