Stavbou Moravskoslezského kraje je kostel v Ostravě-Zábřehu

Fotogalerie ke článku (1)

kostel Ducha Svatého (zdroj: Děkanát Ostrava)

kostel Ducha Svatého (zdroj: Děkanát Ostrava)
Celá fotogalerie (1)

Cenu Grand Prix v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2007 získal římskokatolický kostel v Ostravě-Zábřehu, jehož autorem je brněnský architekt Marek Štěpán. Kostel sv. Ducha dostal hlavní cenu také v kategorii stavby občanské vybavenosti, kde se o první místo dělí s rekonstrukcí nádražní budovy v Ostravě-Svinově. Veřejnosti se z 35 přihlášených staveb líbil nejvíce rodinný dům v Opavě-Kylešovicích od opavského architekta Davida Wittasska.

Vítězové druhého ročníku regionální soutěže byli 16.6.2008 slavnostně vyhlášeni v ostravském Divadle Antonína Dvořáka. Architekti, projektanti a stavebníci soutěžili v pěti kategoriích; přihlásit mohli objekty dokončené a zkolaudované loni i předloni.

Kromě staveb občanské vybavenosti vybírala jedenáctičlenná porota také mezi rodinnými domy. Hlavní cenu získala novostavba ve Chvalíkovicích na Opavsku od místního architekta Tomáše Bindra. V kategorii bytové domy má pomyslné zlato apartmánový dům Lara v Čeladné na Frýdecko-Místecku. Vítěznou průmyslovou stavbou se stalo centrum pro opravy letadel v Mošnově na Novojičínsku. V kategorii dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby zvítězil zavěšený most na dálnici D47 přes řeku Odru a Antošovické jezero.

Zvláštní cenu poroty získala rekonstrukce hlavní budovy městského koupaliště v Opavě, kulturní památky postavené ve 30. letech minulého století. Novinkou druhého ročníku bylo ocenění nekonvenční diplomové práce. Cenu děkana stavební fakulty Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TU) dostal Petr Kozár, který zpracoval téma Pasivní rodinný dům.

Při určování vítězů odborná porota posuzovala celkový architektonický výraz stavby a její zakomponování do okolí. Důležitá byla i kvalita stavebních prací, vhodné použití materiálů, originalita, společenské poslání stavby nebo vliv na životní prostředí, uvedl předseda poroty Milan Balabán.

"Věříme, že přihlášených staveb bude každoročně přibývat. Třeba v Británii soutěží vyložené drobnosti s velkými stavbami. Je to o odvaze a sebevědomí investorů z celého kraje," dodal šéf ostravské pobočky Svazu podnikatelů ve stavebnictví Pavel Ševčík.

Cenu Grand Prix si loni v prvním ročníku soutěže odnesla aula a centrum informačních technologií VŠB-TU v Ostravě-Porubě. Veřejnost ocenila parkovací dům Koma před svinovským nádražím. V pěti kategoriích získala hlavní cenu například rekonstrukce Knihovny města Ostravy, bytové domy na náměstích v Krnově na Bruntálsku nebo rekonstrukce autobusového nádraží v Hlučíně na Opavsku.

Zdroj: Zpráva ČTK 16.6.2008

Kostel sv. Ducha v Ostravě Zábřehu:
foto z výstavby
20. října 2007 byl kostel vysvěcen a začal sloužit věřícím
Marek Štěpán: O interiéru kostela sv.Ducha v Ostravě — Zábřehu
Nový kostel Ducha svatého v Ostravě 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*