Stavbou roku Libereckého kraje je bytový dům u Máchova jezera

(ČTK) – Bytový dům ve Starých Splavech u Máchova jezera se stal vítězem 14. ročníku soutěže Stavba roku Libereckého kraje. V internetovém hlasování veřejnosti o krajskou Stavbu století vyhrál hotel a vysílač na Ještědu v Liberci. Výsledky vyhlásil Liberecký kraj dne 9. října 2018, soutěž pořádá od roku 2004.

„Smyslem je vyjádření podpory všem, kteří vytvářejí užitečné a krásné stavby,“ řekla při vyhlášení výsledků předsedkyně poroty a krajská radní Radka Loučková Kotasová (ANO). Loni porota neudělila ani jednu hlavní cenu, před dvěma lety se stavbou roku stal sportovní a rekreační areál Maškova zahrada v Turnově.

Letos bylo do soutěže přihlášeno šest staveb a čtyři studentské práce. Hlavní kategorii vyhrál loni dokončený družstevní dům LakePark Residence za 80 milionů bez daně. Kombinuje trvalé bydlení a apartmány pro krátkodobé pronájmy rekreantům, kteří přijíždějí k Máchovu jezeru. Členitý dům s 37 byty vznikl na místě, kde byla asi 20 let jáma po rozestavěném penzionu. Podle architektky Moniky Čížkové ze společnosti EBM Expert Building Management jim zástupci města dva roky nevěřili, že tam něco postaví. „Říkali, že takových tady bylo asi pět. Když to začalo růst, místní byli nadšení, že se se zbavili ošklivé díry uprostřed obce,“ dodala.

V hlasování veřejnosti nejvíce hlasů získala cyklostezka mezi Novým Bore a Svorem na Českolipsku. Vybudování více než tříkilometrového úseku v CHKO Lužické hory si vyžádalo přes 13 milionů korun. Tato stavba vyhrála u porotců i jednu dílčí kategorii, stejně jako rekonstrukce obřadní síně na Lesním hřbitově v Novém Boru téměř za deset milionů. Mezi studenty dnes ocenění získali Josef Dvořák a Ondřej Samko z Integrované střední školy Semily za dílo nazvané „Točené schodiště s prosklenou stěnou“.

V rámci výročí 100 let od vzniku Československa vyhlásil kraj i anketu o nejlepší stavbu, jaká vznikla na území Libereckého kraje od začátku 20. století do současnosti. Nejvíce hlasů v internetovém hlasování získalo unikátní dílo na Ještědu. Rotační hyperboloid s hotelem a vysílačem dokončený v roce 1973 je národní kulturní památkou. Lidé ho před lety v republikové anketě zvolili českou stavbou 20. století.

V krajské anketě na druhém místě skončil zaniklý obchodní dům Ještěd, který stál v centru Liberce. Třetí byly liberecké Lázně Františka Josefa I. přestavěné na galerii, kde se vyhlášení soutěže o stavbu roku konalo.


Doplněno Stavbaweb:

Vítězný projekt:
Bytový dům Staré Splavy (LakePark Residence)
Investor: EBM Partner a.s.
Projektant: EBM Expert Building Management, s. r. o.
Dodavatel:  EBM Construct s. r. o.

Družstevní apartmánový dům v centru rekreační oblasti Starých Splavů u Máchova jezera. Kombinuje trvalé bydlení s nájemníky a s investory, kteří dali své apartmány k dispozici pro krátkodobé pronájmy rekreantům. Navržený dům velmi dobře zapadá do kontextu svého okolí – hmotová skladba založená na rozličně tvarovaných příčných hmotách uložených na společné podnoži je svým měřítkem a tvaroslovím přiměřená okolní zástavbě a zároveň uvolňuje průhledy jižním směrem k jezeru. Architektonické a výtvarné řešení je současné a společně s racionálním návrhem vnitřních prostorů odpovídá aktuálním standardům a nárokům na bydlení. Obklad pláště dřevěnými hranoly odkazuje k přírodním kvalitám lokality.
http://lakepark.cz

zdroj:
Stavba roku Libereckého kraje 2018


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Ťafka veřejnosti úřadům, které ho nedokázaly zachránit. Je smutné, že názor obvykle konzervativní laické veřejnosti na moderní stavby se mění výrazně rychleji, než názory odborníků na úřadech.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*