Stavbou roku v hradeckém kraji je domov důchodců v Albrechticích

(ČTK) – Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2012 dnes získala novostavba domova důchodců v Albrechticích nad Orlicí na Rychnovsku. Do letošního devátého ročníku soutěže stavbaři, investoři a architekti přihlásili 11 staveb, tedy o pět méně než loni, uvedli organizátoři soutěže z hradeckého hejtmanství.

Domov důchodců v Albrechticích nad Orlicí (zdroj foto: DDAlbrechtice.cz)
Oceněná novostavba tří dvoupodlažních vilek zvýšila kapacitu albrechtického domova důchodců o 24 lůžek. Vilky jsou propojené koridorem a zimními zahradami. Záměrem bylo vybudovat bydlení domácího typu pro klienty trpící Alzheimerovou chorobou a vytvořit pro ně důstojné a bezpečné prostředí. "Hlavní předností stavby by měla být její jednoduchost. Není přetechnizovaná," řekl projektant stavby Petr Šulc (z projektového a inženýrského atelieru INS spol. s r. o.  – doplněno Stavbaweb). Porotci ocenili zejména příjemné prostředí vnitřních prostor.

Stavba vilek také navazuje na společný krytý prostor osmiúhelníkového tvaru. Před ním je vytvořena jakási náves respektující stávající vzrostlé lípy. Investorem stavby za 37 milionů korun byl hradecký kraj. Dvě třetiny nákladů pokryla dotace ministerstva práce a sociálních věcí.

Čestné uznání si odnesly tři stavby. Dostala je přestavba historického objektu v centru Hradce Králové na rezidenci Boromeum se 40 apartmány, restaurací a kavárnou. Porota čestné uznání udělila také přestavbě zimního stadionu v Jičíně a přístavbě vývojového centra firmy HST Technologic ve Vrchlabí.

Stavby z hradeckého kraje se v minulých letech prosadily i v celostátním měřítku. Prestižní ocenění Stavba roku ČR získaly trutnovské společenské centrum Uffo, areál krajského sídla Regiocentrum Nový pivovar a budova hradecké studijní a vědecké knihovny.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*