Stavby a projekty – Burian Křivinka Pelčák Rusín Wahla

Fotogalerie ke článku (2)

Ales Burian a Gustav Křivinka/rchitektonická kancelář Burian Krivinka - Zimni stadion v Litomysli realizace 2006 foto-Pavel Vopalka

Ales Burian a Gustav Křivinka/rchitektonická kancelář Burian Krivinka - Zimni stadion v Litomysli realizace 2006 foto-Pavel Vopalka

Tomáš Rusín a Ivan Wahla/Architektonická kancelář RAW - Cafe Onyx Brno-2004/  foto Filip Šlapal

Tomáš Rusín a Ivan Wahla/Architektonická kancelář RAW - Cafe Onyx Brno-2004/ foto Filip Šlapal
Celá fotogalerie (2)

Moravská galerie vystavuje projekty pěti brněnských architektů.
Výstava potrvá do 31. května.

Moravská galerie v Brně od 19.3.2009 vystavuje nejnovější projekty pěti zástupců silné generace brněnských architektů, která od začátku 90. let pomáhá měnit tvář města. Aleš Burian, Gustav Křivinka, Petr Pelčák, Tomáš Rusín a Ivan Wahla se znají ze studií i společných profesních začátků a dnes působí ve třech různých ateliérech. Výstava odpoví na otázku, zda si jejich dílo dosud uchovává společné rysy a generační sepjetí, řekli novinářům galeristé.

Galerie tak zároveň zahájila novou výstavní linii v takzvaném respiriu Uměleckoprůmyslového muzea. Síň bude sloužit výstavám z oblasti užitého umění, designu a architektury 20. století a současnosti. "I když Moravská galerie nemá samostatnou sbírku architektury, považujeme prezentaci architektonického díla v uměleckohistorickém kontextu za důležitou," uvedla šéfkurátorka Alexandra Kusá.

Architekti Burian a Křivinka pracují od roku 1991 ve společném ateliéru, který nese jejich jména. Věhlas jim přinesly například projekty školských a zdravotnických zařízení. Rusín a Wahla mají společnou značku RAW. Střízlivostí formy a pečlivým výběrem materiálu se hlásí k meziválečné architektonické moderně. S jejich prací se denně nevědomky setkává mnoho Brňanů. Navrhovali totiž interiéry vyhledávaných kaváren. Rusín je také úspěšným scénografem.

Pelčák má nyní vlastní ateliér. Řadu let však spolupracoval ve společnosti Ateliér Brno s architektem Petrem Hrůšou, jenž se proti výstavě, na níž jsou i jejich společná díla, důrazně ohradil. Pelčák podle Hrůši výstavu organizoval bez jeho vědomí a souhlasu. Hrůša dokonce doporučil galerii, aby odložila zahájení výstavy, a pohrozil právními kroky.

"Petr Pelčák zorganizoval výstavu bez vědomí a bez souhlasu majitele majetkových autorských práv a bez vědomí a souhlasu spoluautora Petra Hrůši," stojí v prohlášení, které Hrůša poskytl ČTK. Mluvčí galerie Lenka Němcová ČTK řekla, že díla, která oba architekti vytvořili společně, jsou v expozici označena v souladu s požadavky autorského práva. Vzájemné spory mezi Pelčákem a Hrůšou pak galerie neřeší.

Podle kurátorky Martiny Strakové tvorba všech pěti vystavujících autorů povyšuje ráz české architektury a zušlechťuje okolí. Výstava potrvá do 31. května.

Zdroj: Zpráva ČTK 19.3.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*