Stavební firma Sipral propouští kvůli krizi pětinu zaměstnanců

Přední tuzemský dodavatel obvodových plášťů a vnitřních konstrukcí budov Sipral propouští přibližně pětinu zaměstnanců. Důvodem je úbytek zakázek a celkové ochlazení stavebnictví. ČTK to dnes řekla personální manažerka firmy Dagmar Brejchová. Sipral podle údajů na svém webu zaměstnává přes 200 lidí.

„Banky nepůjčují, projekty se pozastavují, je nedostatek práce,“ uvedla manažerka. Rozdávání výpovědí zaměstnancům napříč všemi pracovními kategoriemi je prý rozložené do několika měsíců. Práci prý také můžou ztratit někteří zaměstnanci britské pobočky Sipralu. Podle Brejchové v ní loni pracovalo v průměru kolem 30 lidí. 

Firma vznikla v roce 1991. Současným vlastníkem Sipralu je podle obchodního rejstříku Leopold Bareš. V roce 2006 založil Sipral dceřinou společnost v Británii, podniká i na Slovensku. Mezi hlavní zákazníky Sipralu patří velké stavební společnosti, developerské firmy a projektové kanceláře. Společnost se podílela například na stavbě výškové budovy City Tower v Praze na Pankráci. V metropoli dále spolupracovala také na kancelářských budovách na Smíchově, Proseku, Karlíně a řadě dalších.

Sipral není ve stavebnictví jediný podnik postižený dopady krize. Minulý týden oznámila propuštění 71 zaměstnanců ostravská firma Tchas. Další výpovědi prý připravuje. Bez práce je již také 79 bývalých zaměstnanců finského výrobce stavebnin Ruukki, který na Ostravsku svou výrobu už zcela zavřel.K nepopulárnímu kroku musel přistoupit také výrobce stavebních desek z umělého kamene Technistone z Hradce Králové.

Z největších stavebních firem, které ČTK oslovila, zatím žádná oficiálně propouštět zaměstnance neplánuje. „Již dlouhou dobu zaměstnáváme kolem 3600 lidí. Neuvažujeme o redukci jejich počtu, naopak pociťujeme nedostatek kvalifikované pracovní síly,“ řekl ČTK například mluvčí Metrostavu František Polák. Snížení počtu zaměstnanců nad rámec běžné fluktuace označila za „nejkrajnější možné řešení“ také ředitelka personálního úseku tuzemské stavební jedničky Skansky CS Zuzana Jiránková.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš ve středu na brněnské konferenci o výhledech tuzemského stavebnictví odhadl, že růst stavební výroby loni zpomalil na pouhé jedno procento z 6,7 procenta v roce 2007.

Zdroj: Zpráva ČTK, 12. 2. 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*