Stavební úřad Prahy 4 bude dál jednat o mrakodrapech na Pankráci

Fotogalerie ke článku (1)

projekt City (zdroj: ECM)

projekt City (zdroj: ECM)
Celá fotogalerie (1)

Proti tomu protestují občanská sdružení.

Stavební úřad čtvrté pražské části pokračuje v projednávání stavebního povolení pro mrakodrapy, které chce společnost ECM postavit na Pankrácké pláni. Proti tomu protestují občanská sdružení - chtějí, aby úřad počkal na vyjádření výboru UNESCO, který se má stavbami zabývat v létě. Takový postup by ale podle radnice Prahy 4 byl v rozporu se zákonem a mohl by vést k sankcím vůči městské části, řekla dnes ČTK mluvčí úřadu Markéta Aulová. Stavební úřad totiž musí dodržovat lhůty, které stanoví zákon.

"Praha i čtvrtá městská část slibovaly, že mrakodrapy nepovolí, dokud se k nim nevyjádří UNESCO, územní řízení by minimálně do července neměla vůbec probíhat," uvedl Martin Skalský ze sdružení Arnika. Takové prohlášení ani slib podle Aulové Praha 4 nikdy nevydala. "Samospráva nesmí zasahovat do rozhodování státní správy, v tomto případě stavebního úřadu, a to ani z hlediska termínů opět definovaných zákonem," vysvětlila Aulová.

Neveřejná ústní jednání o umístění obou staveb se budou konat ve čtvrtek a pátek na radnici Prahy 4. Podle Aulové se bude projednávat dokumentace, kterou předloží investor, a účastníci mohou případně vznést své připomínky. "Stanovisko organizace UNESCO není ve stavebním zákonu zahrnuto, a proto stavební úřad nesmí vydání rozhodnutí tímto stanoviskem podmiňovat," dodala Aulová. Pokud se proti rozhodnutí stavebního úřadu nikdo neodvolá, nabude právní moci. V opačném případě bude o stavbách rozhodovat pražský magistrát.

Podklady pro řízení mají podle právníka Petra Kužvarta z Ateliéru pro životní prostředí řadu nedostatků. Občanská sdružení také kritizují velikost a uspořádání budov, parkovou úpravu v jejich okolí a řešení přízemních podlaží. Tvrdí také, že investor nedodržel podmínky posouzení vlivů na životní prostředí EIA i že není vyřešeno dopravní napojení nových budov. "Dodali jsme všechny potřebné dokumenty a materiály," řekla ČTK mluvčí ECM Zuzana Doležalová.

Vyškrtnutí Prahy ze seznamu dědictví lidstva podle Kužvarta aktuálně nehrozí. Zároveň ale upozornil, že fakt, že se nedávné monitorovací mise do Prahy účastnil sám ředitel Centra UNESCO Francesco Bandarin, signalizuje vysoké hodnocení míry závažnosti sporných otázek kolem ochrany Pražské památkové rezervace. Podle Doležalové se výbor pro světové dědictví už v létě vyjádřil, že veškerá rozhodnutí ohledně budov bude plně v kompetenci České republiky.

Před rokem vyjádřilo UNESCO kvůli chystané výstavbě dalších výškových budov na Pankráci "vážné znepokojení". Krátce potom ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně mrakodrapů a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, které budovy povolilo. Pankrácká pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace.

Zdroj: Zpráva ČTK 12.3.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*