Stavební výroba v dubnu zmírnila pokles na 11,4 pct

(ČTK) – Propad stavební výroby v Česku v dubnu zmírnil. V porovnání se stejným loňským obdobím stavebníci zaznamenali pokles o 11,4 procenta, v březnu činil po revizi 22,3 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Zahájených a dokončených bytů v dubnu meziročně přibylo, naopak ubylo stavebních povolení.

Stavební úřady vydaly proti loňskému dubnu o 14,8 procenta méně povolení, orientační hodnota povolených staveb byla ovšem o 7,2 procenta vyšší. Počet zahájených staveb meziročně stoupl o 18,5 procenta a o 27,7 procenta více bytů stavebníci dokončili. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 8,3 procenta a v inženýrském stavitelství o 18,3 procenta, doplnili statistici.

Analytiky vývoj ve stavebnictví nepřekvapil, pokles totiž čekají po celý letošní rok. "Propad stavebnictví pokračuje i nadále. Dubnová statistika pouze potvrzuje, že šestiletá recese tohoto odvětví nebere konce," prohlásil analytik ČSOB Petr Dufek, podle nějž zvlášť slabý byl tentokrát výsledek inženýrského stavitelství, které stále trpí nedostatkem zakázek ze strany veřejného i soukromého sektoru.

Analytik společnosti Home Credit Milan Kozub odhaduje, že pokles stavebnictví bude pokračovat nejen letos, ale i v následujících letech. "Ve srovnání s rokem největšího boomu, tedy rokem 2008, je stavebnictví níže o více než třetinu (37 procent). V roce těsně před krizí ale byla zcela jiná situace, realizovaly se téměř veškeré stavební projekty, stát mohutně investoval nejen do dopravních staveb. Soukromí investoři ve snaze vydělat na situaci vytvářeli tři až čtyři tisíce bytů měsíčně," poznamenal Kozub s tím, že taková situace se rozhodně nevrátí v horizontu pěti let.

"Stavebnictví musí klesnout na hodnoty, které jsou v dlouhodobém horizontu udržitelné a nejsou živené jen dočasnou bublinou růstu," doplnil analytik Home Credit.

Stavebnictví by mohly paradoxně pomoci současné záplavy. "Stavebnictví je odvětví, které by mohlo v blízkých měsících pocítit zvýšenou poptávku při nápravě škod po aktuálních povodních. Bude jen záležet, jak rychle se podaří připravit projekty rekonstrukce a peníze na ně. Náprava škod by tak mohla zafungovat jako záchranná brzda pro stavebnictví, které by jinak s růstem poptávky počítat nemohlo," odhaduje Dufek z ČSOB.

Doplněno Stavbaweb:
Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 8,3 % (příspěvek –5,6 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 18,3 % (příspěvek –5,8 p. b.). Stavební produkce od počátku roku do konce dubna 2013 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 37,0 %.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v dubnu 2013 meziročně snížil o 8,2 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 7,9 % a činila 30 758 Kč. Výši průměrné mzdy ovlivnilo vyplacení mimořádných odměn zejména u velkých podniků.
Počet vydaných stavebních povolení se v dubnu 2013 meziročně snížil o 14,8 %, stavební úřady jich vydaly 7005. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 25,3 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2012 vzrostla o 7,2 %, a to především v důsledku povolení velkých staveb dopravní infrastruktury.
Počet zahájených bytů se v dubnu 2013 meziročně zvýšil o 18,5 % a dosáhl hodnoty 2208 bytů. Počet zahájených bytů v bytových domech vzrostl více než třikrát, u bytů v rodinných domech došlo k poklesu o 9,9 %.
Počet dokončených bytů se v dubnu 2013 meziročně zvýšil o 27,7 % a činil 1916 bytů. Počet dokončených bytů v bytových domech vzrostl téměř dvojnásobně. V rodinných domech počet dokončených bytů vzrostl o 11,6 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v březnu 2013 v EU27 meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 7,2 %. Pozemní stavitelství se snížilo o 6,8 % a inženýrské stavitelství o 8,0 %. Údaje za duben 2013 Eurostat zveřejní 19. 6. 2013 v 11 h.
zdroj ČSÚ

Stavaři: Opravy po povodních stavebnictví pomohou, ale nespasí ho
(ČTK) – Opravy majetku poškozeného povodněmi stavebnictví pomohou, ale nezachrání ho, tvrdí stavaři. Zájem pomoci mají dvě třetiny stavebních firem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research, kterého se zúčastnilo více než sto významných stavebních firem.

O zakázky na opravy staveb poničených povodněmi se podle průzkumu chtějí hlásit především velké stavební společnosti, ucházet se o ně plánuje až devět z deseti firem. "I v případě úspěchu ale neočekávají, že by došlo k navýšení jejich tržeb za letošní rok o více než čtyři až pět procent," vyplývá z průzkumu.

Podíl středních a malých firem, které se chtějí do těchto zakázek zapojit, je menší a dosahuje 56 procent. To je dáno zejména jejich větší regionální orientací – podílet se chtějí zejména firmy z okolí povodňových škod. Na rozdíl od velkých firem by jim tyto zakázky mohly podle názoru respondentů vylepšit obrat podstatně výrazněji, meziročně až o 16 procent. Podílet se na opravách chtějí ať již přímo nebo formou subdodávek pro větší společnosti.

"Po zkušenostech z povodní 2002 očekáváme, že odstraňování povodňových škod bude spíše příležitostí pro malé, místně příslušné firmy," řekl generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. Souhlasí s ním finanční ředitel společnosti VCES Radim Martínek. "Z pozitivního dopadu mohou těžit zejména menší stavební firmy, ale i firmy působící v oblasti infrastrukturních a vodohospodářských staveb," uvedl.

Při opravách soukromého majetku se podle stavařů výrazně zapojí živnostníci. "S tím ale souvisí problém, že v době maximálních letních nasazení budou tito drobní a mnohdy šikovní živnostníci na větších stavbách chybět," upozorňuje ředitel společnosti Kočí Tomáš Kočí.

Odstraňování následků povodní podle průzkumu přinese příležitosti i pro dodavatele stavebního materiálu. "Lidé ve svých zasažených domech budou nejprve řešit vyklizení a vysoušení staveb a s tím spojené materiálové řešení oprav. Zde jistě bude zájem o dezinfekční prostředky a sanační omítky. V řadě řešení jsme již pomáhali a máme tyto zkušenosti z minulých let," řekl Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ.

České stavebnictví je už pět let v recesi, jen v dubnu meziročně kleslo o dalších 11,4 procenta. Ve srovnání s rokem 2008 je stavební výroba níže o 37 procent.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*