Stavebníci letos očekávají propad do 5 pct, situace se nezlepší

(ČTK) – České stavebnictví, které je už pátým rokem v recesi, letos očekává propad do pěti procent. ČTK to dnes na stavebních veletrzích v Brně řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Podle něj nelze očekávat obrat ani v příštím roce.

Podle Matyáše chybí dostatečné množství státních zakázek i prorůstová opatření vlády. "Protože známe, jaké zakázky mají nasmlouvané stavební firmy, letos obrat nenastane, bude naopak ještě hůře než v loňském roce. Hodnota nových zakázek je oproti roku 2012 nižší o 18,5 procenta, v dopravním stavitelství o jednu třetinu," uvedl Matyáš.

Nedostatečná jsou podle něj prorůstová opatření vlády. Matyáš uvedl, že například program Panel 1 přinesl šestinásobný objem stavebních prací oproti vložené státní podpoře. Další programy ale chybí. Obor čeká na změnu investiční politiky státu. "Peníze tak, jak jsou nastavené, jsou nedostatečné, jedná se o stovky milionů, ne miliardy," uvedl Matyáš. Doplnil, že například v programu zelená úsporám nejsou peníze žádné.

"To vše hovoří o tom, že letošní rok nebude o odražení ode dna, ale že recese bude pokračovat. Navíc nic nenasvědčuje tomu, že se v druhé polovině roku stane zázrak a už vůbec ne v roce volebním, tam se zázraky nestávají," uvedl Matyáš.

Současná situace v oboru může mít podle něj v budoucnu pro odvětví fatální důsledky. Velká část stavebních společností je nucena propouštět. Některé se ještě snaží udržet své zaměstnance alespoň na základních mzdách. "Firmy je přitom nechtějí ztrácet, protože jsou jejich největší hodnotou," uvedl Matyáš.

Pokles oboru letos očekávají i stavební firmy. Podle analýzy CEEC Research má obor klesnout o 4,4 procenta. Loni stavební výroba v Česku klesla o 6,5 procenta. Od začátku finanční krize neustále přibývá bankrotů firem, ve stavebnictví je situace obdobná.

Stavební firmy získaly letos v prvním čtvrtletí od veřejné správy zakázky za 14,3 miliardy korun. Meziročně je to o 31 procent méně.

Trend indexu stavební produkce (zdroj: Inkapo.cz)

Trend indexu stavební produkce (zdroj: Inkapo.cz)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*