Stavebníci se obávají snižování investic státu i recese v USA

Fotogalerie ke článku (1)

Stavebnictví 2008

Stavebnictví 2008
Celá fotogalerie (1)

Pokles státních investic kvůli reformě veřejných financí by stavebníkům mohl způsobit problémy, které by mohly vést až ke zvýšení nezaměstnanosti a snížení výkonnosti celého sektoru. Na konferenci Stavebnictví 2008 koncem ledna to řekli zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) a stavebních firem. Další problémy mohou nastat se změnami DPH nebo zvyšováním úrokových sazeb kvůli recesi v USA.

„Jako určité nebezpečí vidíme problémy ve vývoji státního rozpočtu," řekl prezident SPS Václav Matyáš. Úsilí o snižování deficitu státní pokladny se podle něj může negativně odrazit i ve stavebním průmyslu. Jako příklad zmínil škrty v programu Panel, který spravuje Státní fond rozvoje bydlení. Na tento program je letos určeno 1,5 miliardy korun, tedy přibližně třetina loňské částky. Opravy panelových domů by přitom podle Matyáše potřebovaly celkově zhruba 300 miliard korun.
Potíže může v budoucnosti přinést také přesun novostaveb ze snížené sazby DPH do základní sazby, plánovaný na rok 2011, uvedl ředitel firmy Hochtief Tomáš Bílek. Většina novostaveb v Česku nyní patří do kategorie takzvaného sociálního bydlení. Na tyto stavby se vztahuje snížená sazba DPH, která ale od Nového roku kvůli vládním reformám vzrostla z pěti na devět procent. Do této sazby patří rodinné domy s plochou do 350 metrů čtverečních a byty do 120 metrů čtverečních. Na ostatní byty a domy se vztahuje 19procentní sazba.
Zpomalení růstu stavebního průmyslu by mohlo přijít také kvůli možným dopadům recese americké ekonomiky, propadu akciových trhů a zvyšování úrokových sazeb
„Protože stavebnictví reaguje na výkyvy ekonomiky jako první, můžeme očekávat určité dopady i v České republice," řekl Bílek. „Bude to znamenat opatrnější investice, bude to znamenat, že někteří investoři možná uzavřou své aktivity v České republice. Může to znamenat pokles objemu stavebnictví, protože někteří investoři prostě budou váhat s investicemi," uvedl. Na určení konkrétních dopadů americké recese na české stavebnictví je však podle Bílka ještě příliš brzy.
Do českého stavebnictví by se podle SPS do roku 2015 mohlo investovat celkem až 4,73 bilionu korun. Nejvíce by mělo směřovat do dopravní infrastruktury, přibližně 1,5 bilionu. Následovat má bytová výstavba včetně oprav nynějšího bytového fondu, která bude potřebovat 1,37 bilionu.
Stavební výroba podle údajů ČSÚ v listopadu vzrostla meziročně o sedm procent, po vyloučení vlivu pracovních dní o 5,4 procenta. Proti říjnu byla stavební produkce rovněž vyšší, po očištění od sezónních vlivů o 0,9 procenta. V říjnu se stavební výroba meziročně zvýšila o 3,5 procenta.
 
Zdroj: Zpráva ČTK, 29. ledna 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*