Stavebnictví v dubnu 2012

Stavební produkce v dubnu 2012 klesla meziročně reálně o 2,7 %. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v dubnu 2012 meziměsíčně nižší o 0,5 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 0,6 % (příspěvek –0,4 procentního bodu) a produkce inženýrského stavitelství se snížila o 7,8 % (příspěvek –2,3 p. b.). Stavební produkce od počátku roku do konce dubna klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 30,4 %.


Průměrný evidenční počet zaměstnanců
v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v dubnu 2012 meziročně snížil o 4,3 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně klesla o 3,8 % a činila 28 826 Kč.
Počet vydaných stavebních povolení se v dubnu 2012 meziročně snížil o 10,8 %, stavební úřady jich vydaly 8 218. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 23,7 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2011 klesla o 2,8 %.
Počet zahájených bytů se v dubnu 2012 meziročně snížil o 17,8 % a dosáhl hodnoty 1863 bytů. Počet zahájených bytů v bytových domech klesl o 38,2 %, u bytů v rodinných domech došlo k poklesu o 15,7 %. Počet dokončených bytů v dubnu 2012 meziročně klesl o 28,3 % a činil 1500 bytů. Počet dokončených bytů v bytových domech klesl o 64,8 %, v domech rodinných se snížil o 13,6 %.
 
Stavební produkce podle údajů Eurostatu v březnu 2012 v EU27 meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 3,9 %. Pozemní stavitelství se snížilo o 3,1 % a inženýrské stavitelství o 8,0 %. Údaje za duben 2012 Eurostat zveřejní 19. 6. 2012 v 11.00 h.
zdroj ČSÚ


V tuzemském stavebnictví se propouští a asi i dál propouštět bude
Praha 6. června (ČTK) – Oživení tuzemského stavebnictví je v nejbližším roce nereálné, vyplývá z dnešního zjištění ČTK mezi analytiky a stavbaři. Pokračujícímu poklesu odvětví tak bude zřejmě odpovídat i pokračující propouštění zaměstnanců ze stavebních firem. Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více pracovníky v dubnu meziročně klesl o 4,3 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.

Podle jeho dnes zveřejněných údajů zmírnilo stavebnictví v dubnu sice meziroční pokles na 2,7 procenta po březnovém propadu o 6,1 procenta, příliš šanci na výraznější zlepšení výkonu v nejbližším roce ale nemá.

"Řada malých firem už musela ukončit svoji činnost, středně velké firmy mají velké potíže a propouštění se už dotklo i velkých firem. Přitom firmy musejí propouštět kvalifikované pracovníky, pro které nemají práci,"
řekl ČTK prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš. Propouštění podle něj zasáhlo i navazující obory typu výroby stavebních hmot, skla nebo keramiky.

Analytik ČSOB Petr Dufek očekává, že zaměstnanost v českém stavebnictví letos klesne zhruba o pět procent. "Tento údaj však může být zkreslený častějším využívám švarcsystému, který firmám umožňuje snižovat náklady na zaměstnance a dosahovat vedle toho i větší flexibility," sdělil ČTK.

V letošním prvním čtvrtletí činil podle statistiků průměrný evidenční počet zaměstnanců v českém stavebnictví 225.141 lidí, což je ve srovnání s předkrizovým rokem 2008 úbytek o 17 procent.

"Stavebnictví strádá nedostatkem zakázek, a to jak ze soukromé sféry, tak z veřejného sektoru. Jde přitom o dlouhodobý trend, jehož změny se už v letošním roce nedočkáme," uvedl Dufek.

Další propad čeká například výstavbu nových bytů, soudí Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. "Trh je nasycen. Na trhu je spousta volných bytů, které čekají na kupujícího. Není proto potřeba stavět další nové byty. Developeři jsou nuceni své projekty odkládat," řekla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Šéf stavařského svazu neočekává obrat k lepšímu pravděpodobně ani v roce 2013. "Pokud bude vláda nadále pokračovat ve své politice škrtů, dopady do zaměstnanosti jsou zřejmé. Bude pokračovat trend snižování počtu pracovníků v celém odvětví stavebnictví," uzavřel prezident SPS Matyáš.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*