Stavebnictví v únoru poprvé za víc než rok rostlo, průmysl klesl

(ČTK) – Stavební výroba v Česku v únoru poprvé za více než rok meziročně vzrostla, a to o 2,3 procenta. Naopak průmyslová výroba meziročně zrychlila pokles na 5,7 procenta a zahraniční obchod skončil v přebytku 28,7 miliardy korun, což je meziročně o miliardu korun více. Podle analytiků byla data Českého statistického úřadu (ČSÚ) v souladu s očekáváním a naznačují, že by se česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí mohla dostat z recese.

Únor měl totiž ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová výroba meziročně o 1,6 procenta a meziměsíčně po očištění od sezónních vlivů byla o 1,6 procenta vyšší.

"Takto robustní nárůst byl zaznamenán naposledy v listopadu 2011," upozornil hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. "Údaj o průmyslové výrobě tak potvrzuje šanci na pomalé cyklické oživení české ekonomiky v letošním roce," doplnil. Podle Martina Lobotky z České spořitelny jsou prozatímní data za průmysl v souladu se scénářem, že se česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí dostane z recese.

Miroslav Frayer z Komerční banky ale varuje, že je velmi předčasné mluvit o tom, že se začíná blýskat na lepší časy. "Český průmysl je již po mnoho čtvrtletí ovlivněn slabou domácí poptávkou, zatímco prohloubení recese v eurozóně v závěru loňského roku včetně poklesu německé aktivity se na číslech českého průmyslu projevují až s určitým zpožděním," uvedl.

Únorové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 9,2 procenta, tuzemské nové zakázky klesly o 12 procent. Za poklesem stálo především snížení v odvětví motorových vozidel, přívěsů a návěsů.

Dobrý výsledek stavební produkce byl podle ČSÚ zčásti ovlivněn nízkou srovnávací základnou v únoru 2012, kdy extrémně nízké teploty dočasně zastavily práce na některých stavbách, a byl tak zaznamenán meziroční pokles stavební produkce o 16,3 procenta.

Generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Miloslav Mašek proto aktuální čísla jako dobrá nevidí. Podle něj bude propad českého stavebnictví pokračovat i letos, i když proti loňskému roku mírně zpomalí. "Jsme blízko dna a tam už se tolik neklesá. Letošek však určitě bude ještě rokem poklesu a myslíme si, že ani následující rok ještě dobrý nebude," dodal Mašek s tím, že stavebnictví je jediným oborem v Česku, který je už pátým rokem v recesi.

Přestože zahraniční obchod skončil v přebytku, vývoz a dovoz meziročně klesly, vývoz o 3,6 procenta a dovoz o 4,4 procenta. Proti lednu se vývoz podle předběžných údajů po sezonním očištění snížil o 0,6 procenta, dovoz stoupl o 0,6 procenta. "To naznačuje, že by se spotřeba nebo investiční aktivita mohla pomalu oživovat," komentoval výsledky analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

"Špatnou zprávou je, že meziročně klesl přebytek u strojů a dopravních prostředků o 3,9 miliardy korun zejména v důsledku poklesu jejich exportu o 4,8 procenta. Stroje a dopravní prostředky jsou páteřním odvětvím české ekonomiky a případný pokles poptávky po nich českou ekonomiku zasáhne," dodal Franče.

Doplněno Stavbaweb:
Stavební produkce v únoru 2013

Stavební produkce v únoru 2013 vzrostla meziročně o 2,3 %, což bylo zčásti ovlivněno nízkou srovnávací základnou v únoru 2012. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,8 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 9,9 %. Bylo zahájeno meziročně o 19,9 % bytů méně. Dokončeno bylo o 0,6 % bytů méně.
Stavební produkce v únoru 2013 vzrostla meziročně o 2,3 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se zvýšila o 3,0 %. Únor 2013 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní a zároveň kalendářní den méně. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v únoru 2013 meziměsíčně vyšší o 3,2 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 2,2 % (příspěvek +1,7 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 2,7 % (příspěvek +0,6 p. b.). Dobrý výsledek stavební produkce byl zčásti ovlivněn nízkou srovnávací základnou v únoru 2012, kdy extrémně nízké teploty (průměrná teplota o 4,1 °C nižší proti dlouhodobému normálu) dočasně zastavily práce na některých stavbách a byl tak zaznamenán meziroční pokles stavební produkce o 16,3 %. Stavební produkce od počátku roku do konce února 2013 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 38,7 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v únoru 2013 meziročně snížil o 6,9 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně klesla o 2,1 % a činila 25 582 Kč.

Počet vydaných stavebních povolení se v únoru 2013 meziročně snížil o 5,8 %, stavební úřady jich vydaly 6384. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 19,0 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2012 klesla o 9,9 %.

Počet zahájených bytů se v únoru 2013 meziročně snížil o 19,9 % a dosáhl hodnoty 1477 bytů. Počet zahájených bytů v bytových domech klesl o 41,3 %, u bytů v rodinných domech došlo k poklesu o 16,4 %.

Počet dokončených bytů se v únoru 2013 meziročně snížil o 0,6 % a činil 2079 bytů. Počet dokončených bytů v bytových domech vzrostl o 77,3 %. V rodinných domech se počet dokončených bytů snížil o 7,1 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v lednu 2013 v EU27 meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 8,0 %. Pozemní stavitelství se snížilo o 7,7 % a inženýrské stavitelství o 9,5 %. Údaje za únor 2013 Eurostat zveřejní 17. 4. 2013 v 11.00 h.
zdroj ČSÚ
 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*