Stavení v Podkrkonoší

Před časem zakoupil náš klient starou chalupu, stavení původem z první poloviny 19.století, se záměrem postupné rekonstrukce pro rodinnou rekreaci. Základním cílem stavebních úprav bylo především zvýšení kvality technického, technologického a materiálového řešení objektu a uživatelského pohodlí a jako přidaná hodnota mělo být neotřelé architektonické řešení.

Klientovi se zalíbil hned náš prvotní nápad – celá koncepce úprav je postavena na prolínání starého a nového, na využití tradičních materiálů a tvarosloví soudobým způsobem. Byla zachována půdorysná stopa původního stavení, jeho výškové uspořádání i základní materiálová skladba – kombinace místního načervenalého pískovce, omítaných ploch původních zděných konstrukcí a dřevěný obklad svislými prkny. V detailech se však z větší části dům posunul k soudobému vnímání estetiky. Původní omítanou část, s repasovanými špaletovými okny a jednoduchou štukovou výzdobou doplňuje modernizovaná, dřevěnými prkny obložená část domu. Na opačnou stranu se pak průčelí domu otvírá velkými prosklenými plochami. Z autentické hmoty domu se sedlovou střechou ční pouze nový široký vikýř s pásovým oknem, které zlepšuje využití podkroví a rámuje pohled z interiéru na vrcholky stromů v okolí. Celá střecha i plášť vikýře je provedena z barveného hliníkového plechu.

Stejný cílený kontrast moderního a starého, tradičních i nových materiálů je nosnou myšlenkou řešení interiéru. Je užito dřevěných podlah a povrchů s „postaršeným“ efektem v kontrastu s hladkými lakovanými plochami. Dřevěné a kovové masivní prvky nábytku doplňují měkce polstrované části. Zvolená dlažba a načervenalý obklad tvoří ideový můstek k původním červeným pískovcovým ostěním dveří i venkovním dlažbám a soklům. Štukové, ručně točené omítky v původní části jsou vyváženy hladkými bílými plochami stěrek v podkroví. Detaily evokující historická řešení se objevují na nečekaných místech – větrací otvory pro lednici, členění hladkých ploch dveří gravírovaným vzorem, jež evokuje tradiční konstrukční řešení dveřních křídel. Spodní podlaží je záměrně provedeno v tmavším, zemitějším odstínu dřevěných prvků, podkroví je naopak barevně „lehčí“, ve světlých tónech běleného dubu.

Ústředním prostorem domu je velká světnice, velkorysý prostor sdružující převážnou část aktivit obyvatel. V přízemí jsou dále dvě ložnice, hygienické a technické zázemí. Podkroví pak obsahuje chodbu/knihovnu, dvě ložnice, koupelnu a půdu.
AUTORSKÁ ZPRÁVA


Místo: Hostinné
Klient: soukromá osoba
Architekt: Jan Fousek, Daniel Pexa /FADW 
Podlažní plocha: 150 m2
Projekt: 2011-2016
Realizace: 2016-2018

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Ani vybavení interiéru není přiměřené, trochu jako když pejsek s kočičkou pekli dort

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Škoda je , že vikýř s okny je hodně předimenzován a vzniklo tak na
    střeše | oko chobotnice|nad bazénem, které se do podkrkonoší příliš nehodí.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*