Stavět se v ostravské Karolině začne nejdříve v roce 2014

(ČTK) – Další výstavba na Nové Karolině v centru Ostravy začne nejdříve v roce 2014. V druhé etapě zástavby území po bývalé koksovně se opět počítá s kancelářskými prostory a byty. Náklady by se měly pohybovat okolo dvou miliard korun, řekl novinářům Luboš Kočí, ředitel společnosti Multi Development ČR, která vyhrála soutěž na zástavbu bývalého průmyslového areálu.Celá Nová Karolina měla být podle původních plánů zastavěna ve čtyřech etapách do roku 2016. Kvůli hospodářské krizi se však opozdila už první etapa, jejíž součástí byl kromě bytů a administrativy také obchodně-zábavní komplex, který se otevřel před rokem. Developer se nakonec s městem dohodl na posunu harmonogramu jednotlivých etap o dva roky, druhá etapa tak měla být dostavěna už v roce 2014. Multi Development se ale nakonec podle Kočího s městem domluvil na dalším posunu termínu, žádné sankce ze strany města nedostal. "V současné době je druhá etapa ve stádiu projektování pro územní rozhodnutí, které by mělo být vydáno letos v červenci nebo srpnu," uvedl Kočí.

Ve druhé etapě se počítá se dvěma bloky pro administrativu s celkovou plochou asi 20.000 metrů čtverečních a se třemi bytovými bloky s přibližně 200 byty. "Letošní rok strávíme vyjednáváním o možných potenciálních zájemcích, ať už přímo o prostory nebo o spolupráci," uvedl Kočí, který nevyloučil, že by společnost při výstavbě druhé etapy postupovala podobně jako v první etapě, kdy se na výstavbě některých objektů dohodla s dalšími partnery. Opakovat by se měl i model financování. První etapu developer platil s pomocí úvěru u několika bank. Podle Kočího je však v současné době podstatně těžší toto financování vyjednat.

Výstavba první etapy, která se postupně dokončovala v průběhu loňského roku, stála asi sedm miliard korun. Obchodní a zábavní centrum Forum Nová Karolina s více než dvěma stovkami obchodních jednotek podle jeho zástupců měsíčně navštíví 600.000 až 900.000 lidí. Zaměstnává přibližně tisícovku lidí. Z více než 200 bytů postavených v první etapě se do prodeje zatím dostalo asi 180, z nich je prodána podle Kočího přibližně stovka. Kočí dodal, že ze zhruba 22.000 metrů čtverečních kancelářského objektu není zatím pronajata ani polovina. "Samozřejmě očekávání byla asi vyšší, ale jednání se posunují," uvedl Kočí. Podle něj by část objektu měla ještě letos obsadit Česká spořitelna.

Doplněno Stavabweb:
2. etapa výstavby čtvrti Nová Karolina by měla pokračovat směrem k řece Ostravici tak, aby nové objekty nezastínily výhled na panorama Beskyd a Dolní oblasti Vítkovic, která má být se čtvrtí Nová Karolina posléze propojena.


Související články:

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*