Střední Čechy – Příběh lidové architektury v dokumentech

Nová kniha Lubomíra Procházky mapuje lidové stavitelství

Středočeskou lidovou architekturu představuje poprvé souhrnně kniha. Lubomír Procházka v publikaci Střední Čechy – Příběh lidové architektury v dokumentech nabízí pohled na vesnice od 80. let 19. století do zhruba 60. let 20. století. Jeho dílo plné kreseb, fotografií a modelů v pátek bylo 24.4.2009 pokřtěno ve skanzenu ve Vysokém Chlumci.

Vesnické prostředí ve středních Čechách se podle autora knihy hodně změnilo. „I když stále se dají v terénu některé objekty objevit a dokumentovat. Jsou ještě oblasti, které umožňují, že se s některými typickými představiteli regionálního stavitelství můžeme setkat, aspoň v soliterních objektech,“ řekl Procházka ČTK.

Publikace je podle něj prvním souborným soupisem svého druhu. Nenahrazuje ale evidenci sbírek nebo soupis jednotlivých muzejních položek. Autor se jejím prostřednictvím snažil spíše upozornit na význam zachycených jevů, třeba zajímavých štítů chalup nebo velkých roubených statků, jichž je v terénu už jen minimum.


Materiál pro publikaci začal třiapadesátiletý Procházka sbírat už během svých studií národopisu na filozofické fakultě v Praze. Intenzivněji se mu věnoval v 90. letech a hlavně v uplynulém roce. S technickou stránkou knihy mu pomohl ředitel kladenského Sládečkova vlastivědného muzea Zdeněk Kuchyňka.


Publikace  byla stylově pokřtěna ve vysokochlumeckém skanzenu, jehož je Procházka vedoucím. Převážejí se sem ohrožené historické stavby ze středního Povltaví. V současnosti je v něm 11 objektů, v budoucnu by jich mělo být 20 až 25.


V muzeu dnes byly zahájeny také výstavy Sekery a sekernické řemeslo a Sedlčansko ve fotografii Martina a Marcela Steckerových. Budou součástí prohlídek v nové sezoně, kterou skanzen zahájil v sobotu. Zatím bude otevřen o víkendech a svátcích, od června pak denně s výjimkou pondělí.

Zdroj: Zpráva ČTK 24.4.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*