Středočeský kraj zřídí odbor, který má lépe hlídat jeho investice

(ČTK) – Středočeský kraj chce lépe dohlížet na své investiční akce. Dosavadní systém, kdy například stavbu školy kontroluje pedagog a opravu muzea odborník na kulturu, se podle vedení kraje neosvědčil. Vznikne proto zvláštní investiční odbor, v němž budou jen stavaři a ekonomové. Novinářům to řekl hejtman Josef Řihák (ČSSD).


Systém kontrol dosud fungoval tak, že na staveniště jezdili úředníci z různých odborů podle toho, co se stavělo. Vedení kraje ale nedávno provedlo několik namátkových kontrol, z nichž vyplynula řada nedostatků. "Nechci říkat, že je to chyba úředníků. Já jsem třeba veterinární lékař oboru hygiena potravin a taky bych asi neodoperoval slepé střevo," řekl hejtman.

Podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Štětiny nebude zřízení investičního odboru znamenat nábor nových úředníků. Celkový počet zaměstnanců úřadu se nezmění a budou jen někteří přesunuti mezi odděleními.

Každou investiční akci podle Štětiny zahajuje odbor veřejných zakázek, který má na starosti výběrové řízení a předkládá krajské radě ke schválení materiál včetně smlouvy s vítěznou firmou. Investiční odbor bude dohlížet na další proces – od předání staveniště, účasti na kontrolních dnech až po převzetí díla, hlídání plateb a zejména kontrolu kvality díla.

Namátkové kontroly na stavbách podle Řiháka ukázaly řadu nedostatků. Například v případě leteckého muzea v Mladé Boleslavi se zjistilo, že stavba vyrostla na pozemku, který nepatří kraji. Stejný problém se objevil u stavby rozhledny Čížovka u Mnichova Hradiště. Někdo navíc svévolně rozhodl o zvýšení stavby o pět metrů, a vznikly tak vícepráce za 1,5 milionu korun.

V areálu multifunkčního centra Vrchbělá byl porušen zákon o odpadech, kontrola navíc odhalila bezcennou náhradní výsadbu. Výrazné vady na kráse má podle hejtmana i rekonstrukce zahrad Jezuitské koleje v Kutné Hoře – do opravených omítek proniká vlhkost, navezená zemina je znečištěna stavebním odpadem, nebyl správně udělán zavlažovací systém. Nedostatky byly objeveny u cyklostezek na Kladensku, chyby vznikly i při při budování hostivického gymnázia. Dodavatel tam podle Řiháka udělal jiné práce, než měl. Cena se tím sice snížila o 3,5 milionu korun, ale nikdo tyto změny nepovolil.

Hejtman míní, že půl roku před volbami se krajské investice moc nekontrolovaly. Řada úředníků se podle něj také zříkala odpovědnosti a tvrdila, že se vše dělalo tak, jak nařídil bývalý hejtman David Rath (dříve ČSSD), nyní stíhaný kvůli korupci. Takový přístup ale podle Řiháka není možný, protože každý má svou odpovědnost.

Řihák prý chápe, že kvůli chystaným změnám panuje v politických strukturách kraje nejistota. Kritika se ale ozývá i z řad ČSSD, která hejtmanství spolu s komunisty řídí. Podle senátora a hejtmanova náměstka Marcela Chládka byly některé dosavadní personální kroky kraje nešťastné, například jmenování bývalého policisty Emila Mašanky, který v minulosti odložil vyšetřování kauzy příbramské polikliniky, šéfem krajského odboru veřejných zakázek nebo angažmá někdejší Rathovy spolupracovnice Johany Novotné ve vedení kolínské nemocnice. Řihák dnes uvedl, že nechápe, proč se nad tím pozastavuje zrovna Chládek, který byl označován za někdejšího Rathova blízkého spolupracovníka.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*