Stezka nad vinohrady

(ČTK) – V Kobylí na Břeclavsku 27. října 2018 otevřeli unikátní rozhlednu bez schodů nazvanou Stezka nad vinohrady jako součást místních oslav 100. výročí vzniku Československa. Jedná se o kruhovou rampu s výsečí 334 stupňů, takže z ptačí perspektivy vypadá jako nedotažená kružnice. Stojí na nejvyšším kopci širšího okolí, což je Kobylí vrch s 334 metry nad mořem, uvedla v tiskové zprávě za architekty Simona Vojtěšková. Při výjimečně dobré viditelnosti jsou vidět i vrcholky Alp.

„Inspirací pro vznik Stezky nad vinohrady bylo právě dané místo. Rozhledna citlivě vystupuje nad krásné vinařské okolí. Kruh navíc představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na růst obce Kobylí,“ vysvětluje jeden ze dvojice architektů Jiří Vojtěšek. Na tvorbě spolupracoval s Jakubem Rolečkem, oba mají společné studio Keeo4design.

Díky tomu, že se na rozhlednu vystupuje jako na rampu, mohou na ni běžně i rodiče s kočárky či lidé na vozíku. Nejvyšší bod je nad zemí téměř osm metrů. Při běžné viditelnosti lze spatřit Pálavu, Lednicko-valtický areál, Malé Karpaty i blízké Modré hory pokryté vinicemi.

Nejenom výhled, ale i cesta nahoru je smyslem Stezky nad vinohrady. Součástí rozhledny je totiž informační systém, který představuje časoprostorovou linii. Lidé zde najdou typické cedulky se šipkami k důležitým místům v okolí, ale také informace o budoucích i historických událostech obce nebo filozofické otázky týkající se návštěvníků samotných. Konstrukce rozhledny je z ocele a ze dřeva.

V blízkém okolí najdou lidé ještě další rozhledny. Nejbližší je na Kraví hoře u Bořetic, o kousek dál na vrcholu Slunečná nad Velkými Pavlovicemi. U Zaječí jsou dvě rozhledny Maják a Dalibor, na východ od Kobylí je Vyšicko nad Mutěnicemi a severozápadně Nedánov u Boleradic.
Foto: KEEO4DESIGN s.r.o.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*