Stezka nad vinohrady

U Kobylí na jižní Moravě byla loni na podzim otevřena rozhledna bez jediného schodu. Stezka nad vinohrady se nachází na Kobylím vrchu, mezi místními nazývaným jako Homole a má tvar kruhové rampy. Je to vinicemi osázený kopec a současně nejvyšší bod v širokém okolí.
„Inspirací bylo právě tohle místo – vyhlídka má tvar kruhové rampy s výsečí 334°, a citlivě tak vystupuje nad krásné vinařské okolí. Kruh navíc představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na růst obce Kobylí,“ říká architekt Jiří Vojtěšek.
„Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je stezka přístupná i pro ty, kteří se na běžné rozhledny nedostanou. Z nejvyššího bodu rozhledny, který je 7,6 metrů nad zemí, lidé dohlédnou na Pálavu, Lednicko-valtický areál, Malé Karpaty nebo při dobré viditelnosti až na vrcholky rakouských Alp,“ uvádí architekt Jakub Roleček.
Nejenom výhled, ale i samotná cesta nahoru je smyslem stezky. Vybavena je informačním systémem, který představuje časoprostorovou linii. Lidé zde najdou typické cedulky se šipkami k důležitým místům v okolí, ale také informace o budoucích i historických událostech obce nebo filozofické otázky týkající se návštěvníků samotných.  

Konstrukce
Rampu rozhledny tvoří osm identických podlahových segmentů a tři atypické segmenty na jejím začátku a konci. Tyto dílce jsou vyneseny na 19 subtilních ocelových zdvojených sloupech. Dohromady se zábradlím bylo na rozhlednu použito přes 11 tun oceli. Dále bylo použito více jak 500 kusů dřevěných hranolů na podlahu, přes 1000 prken na opláštění zábradlí a 130 metrů dřevěného madla. Základy jsou tvořeny železobetonovými patkami 1,2 x 1,2 metru a vyhlídka je také vybavena systémem pro uzemnění konstrukce.

Tisková zpráva

Architekti:  Keeo4design s.r.o. – Ing. arch. Jiří Vojtěšek a Ing. arch. Jakub Roleček 
Investor: obec Kobylí
Dodavatel stavby: Teplotechna Ostrava a.s.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*