Stodola 21

V Třebešicích dlouhodobě scházely prostory pro umístění obecní techniky a zázemí pro údržbu veřejných prostranství. Cílem návrhu byla revitalizace torza stodoly na „novodobou stodolu“, sloužící jako technické zázemí malé rozvíjející se obce.

Na půdorysu bývalého objektu byly obnoveny kamenné stěny, do kterých jsme vložili ocelovou skeletovou konstrukci, podepírající letící střechu s extenzivní zelení, zapojující stavbu do přírodního okolí. Do halového prostoru, sloužícího pro parkování obecní techniky, byl dále vložen kovový box s kanceláří a zázemím pro obsluhu (pracovní stůl, úložné prostory, šatna a hygienické zázemí se sprchou a wc). V jihovýchodní fasádě je v kamenném zdivu otvor, který prostor zázemí osvětluje.

Stavba je průjezdná na hospodářský dvůr, sloužící ukládání a manipulaci s materiálem. Výjezd z objektu je možný také na přilehlý pozemek, který je napojen na místní komunikaci novou příjezdovou cestou.
 
Materiálové řešení stavby je kombinací smíšeného zdiva s cihelnými klenbami a černé oceli. Vjezdová posuvná vrata jsou v kontrastním dřevěném provedení. Box zázemí je opláštěn antracitovým plechem, ve shodné barevnosti byly provedeny okenní rámy. Pochozí a pojízdné plochy v halovém prostoru tvoří betonová dlažba.

Autorská zpráva
Rekonstrukce stodoly byla nominována na titul Stavba roku Středočeského kraje 2021


Autoři a projekt: Petr Šikola, Václav Dvořák, Jan Černoch, Hana Klapalová, Aneta Strouhalová; spolupráce Michal Netušil, Jaromír Šikola, Pavel Svoboda, Zdeněk Skřivánek, Jan Rychlík
dodavatel: PKbau, s.r.o.
Zastavěná plocha: 335 m2
Obestavěný prostor: 1 694 m3
Investiční náklady: 7,7 mil. Kč

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*