Století sakrální architektury

Výstava představuje moderní sakrální stavby a jejich architekty
(ČTK) – Kostely a kaple vzniklé v brněnské diecézi od začátku 20. století do současnosti představuje výstava v kryptě katedrály na Petrově. Vznikla ve spolupráci s brněnskou fakultou architektury, tvoří ji vizualizace a modely. Diecézní muzeum ji pojímá jako příspěvek k oslavám 100 let Československa. Potrvá do 30. září, oznámila ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Kromě staveb a projektů výstava přibližuje také jejich architekty, zástupce různých generací. Prvním z nich je Karel Hugo Kepka, architekt husovického kostela vysvěceného v roce 1910. Následuje Vladimír Fischer, architekt několika chrámů budovaných v období první republiky. Pracoval třeba na návrzích funkcionalistického kostela svatého Augustina na náměstí Míru v Brně.

Zastoupen je také čtyřiaosmdesátiletý Ludvík Kolek, jenž navrhl moderně pojatý kostel v Senetářově na Blanensku, jednu z mála sakrálních staveb vybudovaných v období komunistické totality. Po roce 1989 podle jeho návrhů vyrostly také kostely v Hustopečích a Břeclavi.

Zástupcem současné generace architektů je padesátiletý Marek Štěpán, autor oceňovaného kostela svatého Václava v Sazovicích na Zlínsku. Podle Štěpánova návrhu také aktuálně vzniká kostel blahoslavené Marie Restituty v Brně na Lesné.

Diecézní muzeum připravilo také výstavu věnovanou životu, dílu a odkazu Františka Sušila, kněze, pedagoga, buditele a sběratele lidových písní. Návštěvníci ji najdou v takzvané Propité věži katedrály. Sušil zemřel před 150 lety.

Doplněno Stavbaweb:
Výstavu Diecézní muzeum připravilo v úzké spolupráci s Fakultou architektury VUT v Brně.
KDY: 15. června – 30. září 2018
KDE: Diecézní muzeum, Petrov 1, Brno

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*