Strnadovo zahradnictví

(ČTK) – Praha musí znovu řešit územně plánovací dokumentaci pro oblast takzvaného Strnadova zahradnictví na rozhraní Veleslavína a Vokovic. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnosti skupiny firem. Stížnosti směřovaly proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil změnu územního plánu z roku 2012. Obsáhlý verdikt NSS je k dispozici na jeho webu.

Developeři chtěli na neudržovaných zelených plochách vybudovat nové obytné domy. Praha by se nyní podle NSS měla odpovědně zabývat otázkou, zda je potřeba zanedbané území vyřešit vymezením ploch pro bytovou výstavbu, anebo zda revitalizace nemá směřovat spíš k zachování zeleně, což prosazovali občanští aktivisté z okolí.

Městský soud změnu územního plánu zrušil poprvé v roce 2015. NSS mu ale případ vrátil, protože napoprvé nepřiznal takzvanou aktivní legitimaci, tedy právo zpochybnit změnu u soudu, Anně Matuškové, kterou si jako zástupkyni v debatách o změně územního plánu vybrali lidé z okolí. Důležitý verdikt znamenal rozšíření možností pro zástupce veřejnosti, kteří získají zmocnění od dostatečného počtu lidí.

Městský soud pak loni návrh projednal znovu a změnu územního plánu podruhé zrušil. Následovaly kasační stížnosti pěti firem. NSS ale jejich argumenty nevyslyšel a v novém rozhodnutí podle mluvčí Sylvy Dostálové dořešil některé dílčí otázky, například zda zástupce veřejnosti musí mít zvláštní zmocnění pro vystupování před soudem a zda je oprávněn u soudu uplatnit i argumenty, které v územním řízení původně výslovně neuplatnil.

Strnadovo zahradnictví podle webu sdružení Arnika vzniklo na začátku 20. století, zachovaly se z něj ale jen zchátralé budovy, polorozpadlé skleníky a bujná zeleň. Více než pět hektarů pozemků, které kdysi ležely na okraji města, je nyní obklopeno zástavbou.
zdroj foto: Arnika

Doplněno Stavbaweb:
Informace o kauze „Strnadovo zahradnictví“ najdete na stránkách praha6ztracitvar.cz.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*