Výstavu soutěžních prací lze vidět v galerii NoD.
Sochu hokejisty Jaromíra Jágra, holografický obraz katedrály, obří obrazovku či novou budovu Národní knihovny navrhli účastníci architektonické soutěže o novou podobu Pražského hradu. Ideovou soutěž, která pracovala s myšlenkou, že na místě Hradu je volná parcela, vyhlásili dva studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. 22.6.2009 v galerii NoD vyhlásili její výsledky a zahájili výstavu soutěžních prací.
Vítězem se stal Jiří Gulbis s projektem, který na místo katedrály postavil obří svíci. Její knot by se zapaloval v případě významných událostí a vosk by pak zaplavoval podhradí, kde by mohl podle autora konzervovat tamní turistické panoptikum. Vítězi soutěže náleží odměna 1000 korun a doživotní vstup do NoD zdarma.
„Vítěznou práci doručíme Správě Pražského hradu, aby si ji mohla uložit do archivu projektů týkajících se katedrály,“ řekli ČTK vyhlašovatelé soutěže Michal Panoch a Marek Bureš. Soutěží chtěli upozornit na současnou situaci s architekturou i památkovou péčí v Česku: třeba na relativní moc bohatých developerů, ale i na „nedotknutelnost“ pražského panoramatu. Inspirací jim prý byl i dlouholetý spor o katedrálu sv. Víta mezi státem a církví. Vyhlášení soutěže provázela v NoDu možnost stiskem tlačítka na obrazovce katedrálu odpálit – tím se virtuálně uvolnil pozemek pro soutěž.
Akce měla všechny formální náležitosti architektonické, ideové, jednokolové soutěže. Členy poroty byli kurátor výstavy Viktor Čech, výtvarník a pedagog Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jiří David a Radek Suchánek a Zdena Zdeničková z Fakulty architektury technické univerzity Liberec. Studenti z této fakulty dostali dokonce zadání soutěže jako školní cvičení. Od nich pořadatelé dostali asi polovinu ze dvou desítek přihlášených prací.
Porota udělila ještě dvě druhá a dvě třetí místa. Druhou příčku obsadila studentka Kateřina Fryzelková se svým projektem negativní katedrály – na půdorysu chrámu navrhla díru přesně kopírující hmotu nyní stojící nad zemí. Také druhý skončil návrh architektů Petry Hlaváčkové a Jana Seyčka, kteří vytvořili projekt Teleboard. Na místo dnešního chrámu umístili obří obrazovku, obraz na ní by se měnil a mohl by ukazovat třeba stavby, které v Praze trvale nestojí, uvádějí autoři.
Porotu zaujal i návrh, který počítal s holografickou projekcí dnešní katedrály na jejím místě, nebo raketová základna jako vystřižená z vědeckofantastického filmu a odkazující ke kultovnímu Star Treku.
Zdroj: Zpráva ČTK 22.6:2009
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…