(TZ 25. 6. 2014) – „Rekonstrukce historického objektu s sebou vždy přináší zvýšenou míru rizika a nejinak tomu bylo i v případě společenského a obchodního Centra Pivovar Děčín. Rozsah těchto rizik naštěstí nevybočil z našeho očekávání a projekt proto mohl být dokončen podle plánu“, říká Ing. Jan Horčička, ředitel společnosti EDIFICE. Architektem projektu je Studio Acht – arch. Václav Hlaváček.
Před několika týdny byl slavnostně otevřen multifunkční projekt společenského a obchodního Centra Pivovar Děčín. Precizní rekonstrukce bývalého pivovaru a citlivá novostavba navazující na původní budovu aspiruje na to stát se nejenom přirozeným místem pro setkávání občanů Děčína a okolí, ale být i jednou z dominant a lákadel celých severních Čech. Společnost EDIFICE na projektu zajišťovala kromě jiného komplexní služby projektového řízení, koordinaci dodavatelů jednotlivých služeb projektu a také technický dozor. To vše ve fázi předrealizační i realizační.
Společenské a obchodní Centrum Pivovar Děčín se nachází na více než 22 000 m2, na pronajímatelné ploše o velikosti 17 500 m2 nabízí více než 60 obchodních jednotek a 420 parkovacích míst. V rámci rekonstrukce centra byl obnoven minipivovar, ve kterém se vaří tradiční děčínská značka Kapitán. První zmínky o historických částech pivovaru sahají až k přelomu 17. a 18. století. Dalo se tedy předpokládat, že stejně jako je tomu u podobných rekonstrukcí historických objektů, se architekti a projektanti mohou setkat s mnoha neočekávanými riziky, která by mohla stavbu významným způsobem zpozdit.
„Novostavby jsou z hlediska dlouhodobého plánování přece jen předvídatelnější a obvykle i levnější než rekonstrukce historických objektů. Důvodem jsou mj. technická omezení pro stavbu a projekt a zvýšená míra rizika fluktuace ceny a s tím související zvýšený nárok na přípravu například smlouvy o dílo s generálním dodavatelem. Rekonstrukce pivovaru byla ale náročnější i z hlediska časového, protože kromě standardních požadavků na stavbu z hlediska legislativy zde byl také aspekt památkové ochrany nemovitosti. Naplánovat a zkoordinovat veškeré činnosti na projektu tedy nebylo vůbec jednoduché, ale pečlivá příprava a zvážení všech možných rizik projektu v souvislosti s jeho minulostí a budoucím provozem se vyplatila“, říká Ing. Jan Horčička, ředitel společnosti EDIFICE.
Investorem projektu společenského a obchodního Centra Pivovar Děčín je Vojtěh Ryvola, Martin Král a uzavřený investiční fond RSJ Private Equity. Za architekturou stojí Studio Acht, generálním dodavatelem byla BAK stavební společnost. Náklady výstavby dosáhly 800 miliónů Kč.
Související články:
- Centrum Pivovar Děčín 7.4.2014
- Multifunkční projekt CENTRUM PIVOVAR DĚČÍN 1.11.2012
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,