ČSÚ o loňských výsledcích ve stavebnictví

Fotogalerie ke článku (1)

ilustrační foto

ilustrační foto
Celá fotogalerie (1)

Český statistický úřad zveřejnil údaje o loňských výsledcích ve stavebnictví. Níže přinášíme údaje z jednotlivých regionů, jak je shrnulo zpravodajství ČTK.

V Praze rostlo stavebnictví méně než v České republice
Stavební výroba v Praze vzrostla loni proti předminulému roku o 4,1 procenta. To je méně než v celé České republice, kde stavebnictví vykázalo více než devítiprocentní růst. Základní stavební výroba pražských firem v minulém roce představovala 80,3 miliard korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
V metropoli stoupla o deset procent výstavba pozemního stavitelství, naopak inženýrské stavitelství hlásí téměř jedenáctiprocentní pokles. Alena Čechová ze společnosti Hochtief to vysvětluje tím, že v Praze je vysoká poptávka zejména po řešení bytové otázky a stále se ji nedaří uspokojit. "Dalším důvodem může být vyšší sazba DPH, která přesvědčila mnoho lidí o tom, aby investovali a předpřipravili se na pozdější dobu, která může přinést problémy s financováním vlastního bydlení," dodala Čechová. Růst stavební výroby podpořila také mírná zima, to způsobilo i nedostatek některých stavebních materiálů v prvním pololetí loňského roku.
V Praze statistici v minulém roce evidovali průměrně 355 firem s více než dvěma desítkami zaměstnanců, to je nejvyšší počet ze všech krajů. V hlavním městě pracovalo v uplynulém roce ve stavebnictví téměř 40.000 zaměstnanců. Jejich průměrná mzda vzrostla proti roku 2006 o téměř čtyři procenta na zhruba 28.400 korun, což je o necelých 6500 korun více než je celorepublikový průměr. O 5,5 procent také vzrostla produktivita práce, to je o více než pět procent nižší nárůst, než kolik činí průměr ze všech krajů.
Nejvyšší růst stavební výroby zaznamenali statistici v Ústeckém kraji, a to třicetiprocentní, nejnižší v Libereckém kraji. Lépe než Praha je na tom kromě dalších krajů také s 12 procenty sousední Středočeský kraj. "Stavební boom v Praze trvá již delší dobu, je proto logické, že nebude stále na tak vysoké úrovni. Lze proto říct, že vývoj České republiky rozvoj stavebnictví v Praze 'dohání'," uvedla Čechová.
Mluvčího Metrostavu Františka Poláka zveřejněná statistika překvapila, v Praze se podle něj staví hodně bytů, nemělo by se ale zapomínat ani na výstavbu nového železničního spojení nebo městského okruhu. Vyšší růst inženýrského stavebnictví v mimopražských krajích si vysvětluje zejména výstavbou silnic. "Loni na podzim vláda uvolnila dvě nebo tři miliardy na silnice, to Praha neměla," řekl Polák.

Zdroj: Zpráva ČTK, Tereza Měrtlová nlm, 20. února 2008.

 

Stavbaři na Vysočině loni měli skoro nejvyšší růst výroby v zemi
Stavební podniky na Vysočině loni vykázaly základní výrobu ve výši 9,65 miliardy korun, což bylo o 17,4 procenta více než v roce 2006. Dynamikou růstu v tomto období Vysočinu mírně předčily pouze kraje Plzeňský a Ústecký. Podle údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, se základní stavební výroba ve firmách s více než 20 zaměstnanci v celé České republice meziročně zvýšila o 9,1 procenta.
Na Vysočině funguje 109 věších stavebních podniků se zhruba 7200 zaměstnanci. Podle Martina Pertla ze Stavebního sdružení Vysočina se na loňském růstu jejich výroby podílela bytová výstavba i rozvoj průmyslových zón v kraji. V uplynulém roce byly dokončeny také některé velké dotované projekty týkající se přestavby čistíren odpadních vod a kanalizací.
Stavební firmy z regionu získávají zakázky i v cizině; objem jejich prací podle dodavatelských smluv v zahraničí během minulého roku stoupl téměř pětkrát na 358 milionů korun.
Pracovníci ve stavebnictví na Vysočině loni v průměru pobírali 18.675 korun hrubého měsíčně a ve srovnání s rokem 2006 si polepšili o 9,9 procenta. Přesto jejich mzdy zaostávaly za republikovým průměrem o 3200 korun. Pražské stavební podniky v minulém roce svým zaměstnancům každý měsíc vyplácely dokonce 28.400 korun hrubého.
Produktivita práce ze základní stavební výroby na Vysočině loni stoupla o 16,2 procenta na 1,332 milionu korun.

Vývoj základní stavební výroby na Vysočině v roce 2007:
výroba (mld. Kč) / meziroční růst (pct) / hrubá mzda (Kč) / meziroční růst (pct) Vysočina
9,65 / 17,4 / 18.675 / 7,9
ČR 261,42 / 9,1 / 21.914 / 9,9
Zdroj: ČSÚ

Zdroj: Zpráva ČTK, vst vju, 20. února 2008.

 

Stavební výroba na severu Moravy loni stoupla o sedm procent
Stavební firmy v Moravskoslezském kraji zvýšily v loňském roce stavební výrobu na 21,3 miliardy korun. Oproti předchozímu roku vzrostla produkce téměř 280 stavebních firem celkem o sedm procent. Na celostátním objemu stavebních prací mají moravskoslezské firmy s více než 20 zaměstnanci podíl 8,2 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
V celé České republice se loni výroba stavebních firem zvýšila o 9,1 procenta, téměř 2450 firem prostavělo celkem 261,4 miliardy korun. V šesti krajích a Praze zaznamenala stavební výroba vyšší nárůst než v Moravskoslezském kraji.
V loňském roce měly firmy na severu Moravy zakázky za 27,9 miliardy korun včetně dodavatelských prací, meziročně je to o necelých 17 procent více. Naprostou většinu prací provedly v tuzemsku. Podíl zahraničních zakázek tvořil dvě miliardy korun, oproti roku 2006 je to ale o 150 procent více. "Je to dáno tím, že stavební firmy na severu Moravy nečekají jen na to, co se povede v regionu, ale expandují do Polska, Slovenska i Španělska," řekl ČTK viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Pavel Ševčík.
Nárůst stavební výroby v kraji podle něho ovlivnila dobrá ekonomická stabilita v domácnostech i podnikatelském prostředí a vyváženost veřejných rozpočtů. "Svou roli sehrál také příliv zahraničních investorů i to, že pro lidi se otázka kvalitního bydlení stává jednou ze základních priorit," dodal Ševčík.
Zatímco množství zakázek na stavební práce roste, firmám ve většině krajů ubývají zaměstnanci. Na severu Moravy loni pracovalo v oboru necelých 16.500 lidí, což je o 4,2 procenta méně než v předchozím roce. Průměrný plat zaměstnanců se zvýšil téměř o 12 procent, firmy vyplácely mzdy kolem 19.000 korun. Ve srovnání s celorepublikovým průměrem je to zhruba o 3000 korun méně.

Zdroj: Zpráva ČTK, Hana Záveská vju, 20. února 2008.

 

Stavebnictví v Plzeňském kraji loni zvýšilo výkon o tři procenta
Stavebnictví v Plzeňském kraji loni zvýšilo výkon o 2,6 procenta. Celková loňská stavební výroba 134 firem s více než 20 zaměstnanci dosáhla 15,6 miliardy korun. Produktivita práce oboru, kde byla loni průměrná mzda téměř 20.000 korun, se meziročně zvýšila o pětinu. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.
V celé zemi se základní stavební výroba loni meziročně zvýšila o 9,1 procenta. V tempu růstu předstihlo Plzeňský kraj šest regionů. Sousední Karlovarský kraj vykázal růst 11,7 procenta, objem stavebních prací tam loni činil 3,7 miliardy korun. V jižních Čechách činil meziroční nárůst 4,5 procenta na bezmála 15 miliard korun.
Z celkového objemu stavebních prací v Plzeňském kraji tvořily stavby budov 11,8 miliardy Kč, z toho byty 4,1 miliardy Kč. Zbytek představují stavby na ochranu životního prostředí a nedokončené projekty.
Počet zaměstnanců v oboru vzrostl o 1,6 procenta na 7000 lidí. Stavební profese, obráběči kovů, zámečníci a svářeči patří na trhu práce v Plzeňském kraji mezi nejvíce žádané. Průměrné mzdy ve stavebnictví loni meziročně vzrostly o 9,5 procenta na 19.859 korun. Za celorepublikovým průměrem ale stále zaostávaly o 2050 korun.
V regionu se loni snížil počet vydaných stavebních povolení a podaných ohlášení. Úřady a stavebníci jich vyhotovili 6516, což bylo meziročně o téměř 24 procent méně. Plzeňský kraj tak loni potvrdil sedmé místo v ČR. Budovy tvořily více než 3600 případů, z toho byty 1160.
Mezi největší loni dokončené stavby v kraji patřil hotel Marriott v Plzni za půl miliardy korun. Nájemní výrobní haly za stovky milionů korun vznikly v Plzni v sousedství průmyslové zóny Borská pole a na Nové Hospodě na Tachovsku. V obou případech je investorem humpolecký CTP Invest, za nímž stojí nizozemský kapitál. Bytová výstavba v Plzeňském kraji poklesla meziročně o osm procent na 1906 dokončených bytů.

Vývoj ukazatelů ve stavebnictví v Plzeňském kraji:
rok průměrná mzda (v Kč) / základní stavební výroba (v miliardách Kč)
2007
/ 19.859  / 15,6
2006 / 18.131 / 15,2
2005 / 17.039 / 18,5
Zdroj: ČSÚ

Zdroj: Zpráva ČTK, Václav Prokš vju, 20. února 2008.

 

Ve Zlínském kraji se zvýšil objem stavebních prací o 11,2 pct
Ve Zlínském kraji se zvýšil v loňském roce objem stavebních prací podle dodavatelských smluv meziročně o 11,2 procenta na přibližně 14,6 miliardy korun. Na výsledku se podílelo 160 stavebních podniků s více než 20 zaměstnanci, které mají sídlo na území kraje. V celé zemi se loni objem stavebních prací zvýšil o 9,3 procenta na více než 350,8 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Největší objem peněz prostavěných v loňském roce představovala nová výstavba, rekonstrukce a modernizace. Objem těchto prací dosáhl zhruba 12,2 miliardy korun a meziročně vzrostl o 9,4 procenta. Zvýšil se i objem peněz utržených za pozemní a inženýrské stavitelství. K úspěšnému vývoji ve stavebnictví napomáhají podle odborníků i nezvykle mírné zimy.
Při rostoucím objemu stavebních prací se loni ve Zlínském kraji meziročně snížila zaměstnanost u stavebních firem o 6,8 procenta. Ve stavebnictví tak bylo zaměstnáno 8834 lidí. Jejich průměrná měsíční mzda představovala 18.782 korun a oproti loňsku vzrostla o 8,9 procenta. Produktivita práce v základní stavební výrobě se zvýšila o 13,3 procenta.

Zdroj: Zpráva ČTK, slu snm, 20. února 2008.

 

V Ústeckém kraji se zvýšila stavební výroba o 30 procent
Základní stavební výroba se v Ústeckém kraji v loňském roce zvýšila o 30 procent, což je nejvíce ze všech krajů celé České republiky. Přibližně 202 firem s více než 20 zaměstnanci sídlících v Ústeckém kraji zvýšilo objem základní stavební výroby na téměř 20,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
V celé České republice se v loňském roce zvýšila základní stavební výroba v průměru o 9,1 procenta na téměř 261,5 miliardy korun. Po Ústeckém kraji rostla stavební výroba nejrychleji v Plzeňském kraji a na Vysočině, zhruba o 17,5 procenta. Ve stavebních podnicích v regionu rostla rekordně i produktivita práce. V loňském roce vzrostla o více než 33 procent, což je více než trojnásobek průměrného růstu v ČR.
V Ústeckém kraji, který je dlouhodobě postižen nejvyšší nezaměstnaností v České republice, patří stavební profese na trhu práce k velice žádaným. Tempo růstu stavebnictví působí firmám i potíže, především při hledání zaměstnanců. Firmy hledají prostřednictvím úřadů práce v regionu stovky stavebních dělníků a také začínají hledat pracovníky už mezi učni, které podporují ve studiu.
Počet zaměstnanců ve stavebních firmách ale loni poklesl o 2,3 procenta. V roce 2007 podniky zaměstnávaly 11.644 zaměstnanců, kteří pobírali mzdu v průměru 19.600 korun. To je o 11 procent více než o rok dříve, ale i tak mzda zaměstnanců stavebních firem v regionu nedosáhla průměru ČR. Ten byl loni 21.914 korun. Nejvíce brali zaměstnanci v Praze, více než 28.400 korun. Naopak nejméně peněz přinesli domů stavební pracovníci v Karlovarském kraji, jen málo přes 17.500 korun.

Zdroj: Zpráva ČTK, ape vju, 20. února 2008.

 

Produktivita práce libereckých stavbařů patří k nejvyšším v zemi
Produktivita práce stavbařů v Libereckém kraji patří k nejvyšším v České republice a to i přesto, že loňský nárůst o 4,4 procenta byl v zemi nejnižší. Produktivita práce ze základní stavební výroby v Libereckém kraji vzrostla na 1,888 milionu korun. Podle Českého statistického úřadu byla vyšší produktivita jen v Praze, kde každý z tamních zaměstnanců ve stavebnictví odvedl práci za 2,116 milionu korun. Celostátní průměr byl výrazně nižší - jen 1,638 milionu korun.
Liberecký kraj je druhým nejmenším krajem v Česku, objem stavebních prací jeho firem je přitom srovnatelný s výrazně většími kraji jako je Plzeňský či Královéhradecký. V oblasti stavebnictví působí v Libereckém kraji 71 firem s více než 20 zaměstnanci. V loňském roce uskutečnily zakázky za více než 9,16 miliardy korun, což bylo o desetinu více než v roce předcházejícím. Lví podíl na tom má největší stavební společnost Syner, která uskutečnila zhruba třetinu zakázek.
Zatímco objem zakázek roste, počet pracovníků, kteří se na jejich realizaci podílejí, se snižuje. V loňském roce stavební firmy v Libereckém kraji zaměstnávaly 3540 pracovníků, ještě v roce 2004 jich přitom bylo přes 4000. Objem mzdových prostředků však díky vyšší produktivitě stoupá a díky tomu patří průměrné mzdy libereckých stavbařů k nejvyšším v zemi. V průměru si loni měsíčně vydělali 21.981 korun, což bylo o 15 procent více než před rokem. Nárůst mezd stavbařů v Libereckém kraji byl největší v zemi. Vyšší mzdy vyplácely jen stavební firmy v Jihomoravském kraji, kde si stavbaři vydělali v průměru 22.366, a v Praze, kde mzdy dosáhly 28.408 korun.

Vývoj stavební výroby v Libereckém kraji
2002 / 2003 / 2004 / 2005 / 2006 / 2007
Stavební práce v mld.Kč
6,763 / 6,578 / 8,088 / 7,946 / 8,328 / 9,160
Počet pracovníků 3950 / 3956 / 4049 / 3833 / 3624 / 3539
Průměrná mzda v Kč 14.904 / 15.625 / 16.664 / 17.662 / 19.028 / 21.981
Produktivita práce v mil.Kč 1,295 / 1,406 / 1,508 / 1,607 / 1,808 / 1,888
(Zdroj ČSÚ)

Zdroj: Zpráva ČTK, Leona Vacková vju, 20. února 2008.

 

V Karlovarském kraji se zvýšil objem stavebních prací o 11,7 pct
V Karlovarském kraji se zvýšil v loňském roce objem stavebních prací podle dodavatelských smluv meziročně o 11,7 procenta na přibližně 3,7 miliardy korun. Na výsledku se podílelo 52 stavebních firem s více než 20 zaměstnanci, které mají sídlo na území kraje. To je o jednu firmu více než v roce 2006. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Ve dvou regionech sousedících s Karlovarským krajem se ve stavebnictví v roce 2007 vyvíjela situace rozdílně. V Plzeňském kraji objem stavebních prací ve stejném období poklesl, a to o 4,9 procenta. V Ústeckém kraji pak celkový objem stavebních prací podle dodavatelských smluv vzrostl o 27,7 procenta. V Česku se v loňském roce objem stavebních prací zvýšil o 9,3 procenta na více než 350,8 miliardy korun.
Meziroční růst stavebnictví ovlivnila podle dotázaných odborníků zejména řada rozpracovaných a co do objemu významných investičních akcí. Přestože jejich hlavními dodavateli jsou často firmy, které nemají sídlo v regionu, v rámci subdodavatelských vztahů úzce spolupracují s firmami z kraje. Mezi největší akce patří například stavba multifunkční arény v Karlových Varech za více než jednu miliardu korun a modernizace silnice R6.
Z 3,7 miliardy korun prostavěných v loňském roce představovaly největší objem právě nová výstavba, rekonstrukce a modernizace. Objem těchto prací dosáhl zhruba 2,9 miliardy korun a meziročně vzrostl o 10,9 procenta. Zvýšil se i objem peněz utržených za opravy a údržbu, a to o 24,2 procenta na více než 663,6 milionu korun. K úspěšnému vývoji ve stavebnictví napomáhají i nezvykle mírné zimy.
Při rostoucím objemu stavebních prací se v loňském roce v Karlovarském kraji meziročně snížila zaměstnanost u stavebních firem o 3,8 procenta. Ve stavebnictví tak bylo zaměstnáno 2378 lidí. Jejich průměrná měsíční mzda představovala 17.566 korun a oproti roku 2006 vzrostla o 8,2 procenta. Produktivita práce v základní stavební výrobě se zvýšila o 15,1 procenta.

Zdroj: Zpráva ČTK, Vladimír Meluzín vju, 20. února 2008.

 

Mzdy ve stavebnictví v Pardubickém kraji rostly přes deset pct.
Loňské mzdy stavebních dělníků i stavebních odborníků rostly v Pardubickém kraji rychleji, než je republikový průměr. Firmy polepšily svým zaměstnancům na platech v průměru o víc než deset procent, přičemž republikový růst mezd nedosáhl osmi procent, zjistil Český statistický úřad z údajů krajských firem s více než 20 zaměstnanci.
Stavebníci si loni v Pardubickém kraji vydělávali přes 19.000 hrubé mzdy měsíčně, předloni dostávaly zhruba o 1800 korun méně.
"Přidávali jsme na platech loni i na začátku roku, musíme si udržet kvalitní zaměstnance, protože takových moc není. To je bolest, na kterou jednou všichni dojedeme," řekl ČTK jednatel firmy Chrpa stavební společnost Robert Novotný.
Podniky v kraji nabízejí okolo 10.000 pracovních míst, nabídky stavebních společností jsou na čelních místech. "Zájem o zaměstnance je ve všech regionech kraje, ale zejména na Pardubicku. Z části trh zachraňují cizinci, hlavně Ukrajinci a Slováci," řekl ČTK ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.
Stavební podniky v Pardubickém kraji utržily necelých 9,5 miliardy korun a meziročně si polepšily přes šest procent. V celé zemi se stavební výroba loni meziročně zvýšila mírně přes devět procent. Některým firmám mohl zkomplikovat podnikání nedostatek stavebního materiálu.
"I tři čtyři dny jsme stáli, protože nebyl polystyren. Loni se dělaly hodně zateplovačky, protože na ně byly dotace," řekl Novotný.

Stavebnictví v Pardubickém kraji
mzdy ve stavebnictví (Kč) základní / výstavba (mil. Kč)

2007 19.053 / 9414
2006 17.266 / 8853
2005 15.917 / 8062
2004 15.289 / 8178
Zdroj: ČSÚ

Zdroj: Zpráva ČTK, jlc vju, 20. února 2008.

 

Středočeské stavební firmy měly v loňském roce více práce
Stavební firmy ve středních Čechách měly v loňském roce více práce. Základní stavební výroba v regionu dosáhla 16,1 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 12,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Firmám loni přálo mimo jiné počasí, zejména mírná zima na počátku roku.
V tempu stavební výroby se střední Čechy drží nad průměrem v republice, který činí 9,1 procenta. Větší nárůst zaznamenaly Ústecký, Plzeňský, Olomoucký kraj a Vysočina, naopak Praha vykázala podprůměrný růst 4,1 procenta.
Ve středních Čechách loni podnikalo 221 stavebních firem s více než dvacítkou zaměstnanců. V průměru zaměstnávaly 11.781 lidí, tedy o 0,8 procenta více než v roce 2006. Pracovníci středočeských stavebních firem pobírali v uplynulém roce průměrnou měsíční mzdu ve výši 20.084 korun, což představuje meziroční nárůst o 8,9 procenta.
Ve středních Čechách v loňském roce výrazně přibylo dokončených bytů, zároveň však meziročně klesl počet nově zahájených staveb. Lidé podle odborníků zahajovali stavby s předstihem a loni je rychleji dokončovali, mimo jiné i kvůli očekávaným změnám DPH. Zatímco loni se na stavební práce vztahovala pětiprocentní sazba, letos již činí devět procent.
Bytové výstavbě se daří zejména v okolí Prahy - díky poloze poblíž hlavního města, kam lidé většinou dojíždějí za prací. Masovému přírůstku obyvatel však často nevyhovuje infrastruktura a občanská vybavenost.

Zdroj: Zpráva ČTK, khj vju, 20. února 2008.

 

Stavebnictví v hradeckém kraji loni zvýšilo výkon o deset procent
Stavebnictví v Královéhradeckém kraji loni zvýšilo výkon o 9,7 procenta, a potvrdilo tak devítiprocentní růst roku 2006. Ještě v roce 2005 růst činil jen jedno procento. Celková loňská základní stavební výroba 123 firem s více než 20 zaměstnanci v kraji dosáhla 7,8 miliardy korun. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.
V celé zemi se stavební výroba loni meziročně zvýšila o 9,1 procenta. V tempu růstu hradecký kraj předstihlo sedm krajů. Sousední Pardubický kraj vykázal podprůměrný růst 6,3 procenta.
Mezi největší loni dokončené stavby v kraji patřilo nové sídlo krajského úřadu, které vzniklo z bývalého hradeckého pivovaru. Kraj za sídlo během 20 let zaplatí 1,48 miliardy korun. Z podniků například zámkařská firma FAB v Rychnově nad Kněžnou investovala do nové výrobní haly 135 milionů korun. Výrazně vzrostla i bytová výstavba. Počet dostavěných bytů v kraji loni stoupl o 47 procent na 1796.
Zvýšenou výkonností firmy v hradeckém kraji přispěly k poklesu nezaměstnanosti, protože počet jejich zaměstnanců vzrostl o tři procenta na 6264 lidí. Právě stavební profese, spolu se strojaři, patří na trhu práce v regionu mezi nejvíce žádané.
Průměrné mzdy ve stavebnictví loni v kraji meziročně vzrostly o 7,4 procenta na 18.681 korun. Za celorepublikovým průměrem ale stále zaostávaly o více než 3200 korun. V kraji totiž podle představitelů stavebních podniků není žádná velká firma, která by vykazovala miliardové obraty, stavěla dálnice, metro a jiné velké stavby a táhla růst mezd nahoru.

Zdroj: Zpráva ČTK, Zdeněk Rychtera vju, 20. února 2008.

 

V Olomouckém kraji se snížil počet vydaných stavebních povolení
V Olomouckém kraji se loni snížil počet vydaných stavebních povolení a podaných ohlášení. Úřady a stavebníci jich vyhotovili 6494, což je meziročně o téměř 19 procent méně. Orientační hodnota staveb, na něž byla povolení vydána, se v regionu naopak zvýšila. Vzrostla o 3,6 procenta na 14,14 miliardy korun. Vyplývá to z údajů olomoucké pobočky Českého statistického úřadu.
Úřady z Olomouckého kraje vydávaly loni stavební ohlášení a povolení nejčastěji na bytové domy. Jejich počet dosáhl 2360. Počet povolení na nebytové budovy činil 1150. Na stavby na ochranu životního prostředí úřady vyhotovily 1534 povolení. Zbylou část představují povolení na ostatní stavby.
Počty stavebních povolení a ohlášení v kraji loni meziročně klesly podle statistiků ve všech sledovaných kategoriích staveb s výjimkou nové výstavby bytových budov. Číslo v této kategorii vzrostlo o 10,6 procenta na 998 povolení.
V celém Česku se loni počet vydaných stavebních povolení a ohlášení stejně jako v kraji snížil. Poklesl o 13,3 procenta na 117.384. Stejný vývoj nastal podle statistiků i u celorepublikové orientační hodnoty staveb, která se meziročně snížila o 0,9 procenta na 357,7 miliardy korun.
Olomoucký kraj se podílel na celorepublikových číslech 5,5 procenta z hlediska počtu vydaných stavebních povolení a ohlášení a čtyřmi procenty na orientační hodnotě staveb. Na bytové výstavbě v kraji se negativně podepisuje mimo jiné nedostatek parcel ve velkých městech. Pozemky chybějí zejména v krajské metropoli. Místní radnice se ale snaží nabídku rozšířit změnami územního plánu ve prospěch rodinných i bytových domů.

Podaná stavební ohlášení a vydaná povolení v Olomouckém kraji:
Okres 2007 / index 2007/2006
Jeseník
303 / 72,1
Olomouc 2454 / 85,2
Prostějov 1026 / 63,4
Přerov 1664 / 90,4
Šumperk 1047 / 84,2
Kraj 6494 / 81,1
Zdroj: ČSÚ

Zdroj: Zpráva ČTK, Vladimír Onderka nlm, 20. února 2008.

 

Jihočeské stavební firmy loni zvýšily výrobu, rostly i mzdy
Stavební firmy z Jihočeského kraje se loni činily. Jako hlavní dodavatelé odvedly společnosti práce za bezmála 15 miliard korun, což bylo meziročně o 4,5 procenta více. Byl to šestý největší objem mezi 13 kraji a Prahou. Přispěla k tomu hlavně výstavba nových budov, rekonstrukce a modernizace objektů. Vyplývá to z údajů českobudějovické pobočky Českého statistického úřadu.
Růst stavební výroby se projevil i na mzdách, které se zvýšily o sedm procent. Průměrně tak firmy v kraji vyplácely 19.390 korun.
Největší objem prací vykázaly firmy z Českobudějovicka, kde sídlí většina velkých společností. Jejich výroba loni dosáhla 8,3 miliardy korun. Následovaly podniky z Táborska (1,7 miliardy korun) a Strakonicka (1,63 miliardy korun). Naopak nejméně přispěly do celokrajské statistiky firmy z Českokrumlovska (637 milionů korun).
Jihočeští stavbaři dostali drtivou většinu zakázek v Česku, stoupla ale i jejich aktivita v zahraničí. V cizině prostavěli podle smluv 83,8 milionu korun, což bylo o 240 procent více než o rok dříve. V tuzemsku firmy zaznamenaly růst 151 procent.
Na jihu Čech funguje v oboru 165 firem s minimálně 20 pracovníky. Práci v nich loni našlo bezmála 9300 lidí, meziročně však o necelé procento méně. Stejná situace byla i ve většině ostatních krajů. Průměrné počty pracovníků v oboru klesly až o sedm procent.
Hrubá mzda v jihočeských stavebních podnicích se sice loni zvýšila a byla z krajů sedmá nejvyšší, nicméně za republikovým průměrem zaostala o více než 2500 korun. Růst mezd stavebníků v jižních Čech byl loni dokonce po Praze nejnižší v tuzemsku.

Stavební výroba v Jihočeském kraji v roce 2006 a 2007
stav. práce (mld. Kč) / meziroční růst (pct.) / prům. měsíční mzda (Kč) / meziroční růst (pct.)
2006
14,314 / 17,7 / 18.157 / 9,6
2007 14,964 / 4,5 / 19.390 / 6,8
Zdroj: ČSÚ

Zdroj: Zpráva ČTK, bej nlm, 20. února 2008.

 

Ještě více o výsledcích stavebnictví v roce 2007 zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*