Soutěž je první akcí asociace AEEIB. Jde o soutěž pro studentské týmy na projekt Environmentálně vyspělého a efektivní rodinného domu „nové generace“. Objekt postavíme a vznikne tak sídlo asociace.
Motivace
Energie využitá v budovách tvoří významnou část spotřeby primárních energií a emise skleníkových plynů. Vzhledem k dlouhé životnosti budov je zapotřebí optimalizovat spotřebu energií a tím i fosilních paliv.
Environmentálně vyspělé budovy mohou zajistit minimalizaci finančních nákladů a spotřebu primárních energií v celém jejich životním cyklu.
Cíle soutěže
Předmětem soutěže je návrh environmentálně vyspělého rodinného domu zasazeného do reálného prostředí. Důraz je kladen na ekologii a minimální provozní náklady. Návrh objektu musí respektovat všechny aspekty udržitelnosti, zohledněna budou kritéria energetická a ekologická ale také ekonomická a sociálně-kulturní. Cílem je vhodným architektonickým, konstrukčním a technologickým řešením dosáhnout maximální provozní efektivity a užitnosti. Stavba musí být urbanisticky začleněna do okolí a architektonicky ztvárněna dle platných regulačních podmínek územního plánu. Lokalitou, kde bude vítězný projekt realizován, je obec Koleč cca 25 km západně od Prahy.
Konstrukční a materiálové řešení domu bude přímou volbou soutěžících týmů, konkrétní výrobky budou aplikovány na produktové listy partnerů soutěže.
Účastníci
Soutěž je určena studentům architektury a stavebního inženýrství z vysokých škol v České a Slovenské republice. Všichni soutěžící musí být k datu odevzdání prvního kola řádnými studenty zůčastněných vysokých škol. Účastníky budou týmy o min. počtu 2 osob. Každý účastník (tým) smí přihlásit do soutěže pouze jeden projekt.
Týmy
Aby bylo v praxi dosaženo optimálního návrhu budovy, je třeba spolupráce různých specialistů. Stejně tak i v soutěži preferujeme týmové pojetí návrhu, na jehož konci bude na základě komunikace mezi jednotlivými profesemi dosaženo optimálního návrhu stavby.
Při návrhu se předpokládá intenzivní spolupráce jednotlivých členů týmu od první myšlenky až po výsledný projekt.
Optimální složení týmu:
architekt
stavební fyzik
specialista na TZB
stavební inženýr
Termíny a model soutěže
září 2011: vyhlášení 1. kola soutěže, utvoření soutěžních týmů
září 2011 až leden 2012: 1. kolo soutěže, řešení i v rámci výuky specializovaných předmětů, workshopy technologů partnerských firem se studenty
únor 2012: uzavření 1. kola, vyhlášení postupujících týmů (nejlepší týmy z jednotlivých fakult)
březen 2012 až srpen 2012: 2. kolo soutěže, podpora soutěžících týmů partnery soutěže a jednotlivými katedrami škol, dopracování projektu do podrobnosti prováděcí doklumentace
září 2012: vyhlášení vítěze soutěže
podzim 2012: úpravy a dopracování projektové dokumentace
jaro 2013: realizace stavby
Další informace naleznete na stránkách soutěže zde.
I když tomu říkají mobiliář, tak bych přála nám všem, aby měl výsledek stejné kvality, jako svého času dostavby od…
Připadá mi to, jako ba tahle dispozice nepočítala s dětmi. Všechny ložnice (tedy i dětské pokoje) jsou hned u vchodu,…
Proč by Správu železnic měla zajímat rekreace Pražanů?
Přemístění mostní konstrukce přece nejde srovnávat s destrukcí budov. Ta konstrukce zůstane zachovaná a dokonce bude i dál sloužit svému…
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.