(ČTK) – Poutnímu areálu Svatá Hora v Příbrami v neděli 5. června 2016 požehnal kardinál Dominik Duka, který poté sloužil mši při příležitosti 283. výročí korunovace sošky Panny Marie Svatohorské. Na slavnostní otevření opraveného areálu přišly stovky poutníků nejen z regionu, ale přijeli například i z Německa.
Oprava poutního areálu s barokními stavbami trvala přibližně rok, stála 190 milionů korun, většinu nákladů pokryly evropské dotace. Budovy mají novou fasádu i střechy. Na části průčelí zůstaly na fasádě vlhké skvrny. Pokud nevyschnou, bude podle Jana Traxlera ze svatohorského areálu uplatněna reklamace u dodavatele prací.
Kardinál Duka při mši připomněl význam poutních míst, zvlášť Staré Boleslavi a Svaté Hory. Zmínil jejich historickou, ale i současnou roli. Svatá Hora je podle něj místo spojené s duchovní a společenskou obnovou. „Církev se nemůže uzavřít jenom do předpisů a tradic,“ řekl Duka. Zároveň zdůraznil i roli rodiny. „Toto poutní mariánské místo nám také ale říká, že bez rodiny nebude církev,“ dodal.
Mši lidé přihlíželi nejen přímo v areálu, někteří zůstali před průčelím, tomu bylo přizpůsobené i ozvučení. Vedle rodin s dětmi přišla i řada starších lidí.
Poutní areál připravuje i další kulturní aktivity, kromě expozic na téma historie Svaté Hory včetně nálezů archeologů zde vznikne badatelské centrum zaměřené na Svatohorský hudební archiv a chystá se rozšíření vzdělávacích programů.
Ve svatohorské bazilice je oltář s lidovou gotickou soškou Panny Marie Svatohorské. Sošku Panny Marie s Ježíškem vytvořil podle legendy v polovině 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic. V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý. O 15 let později se areálu ujali jezuité a vytvořili z něj nejvýznamnější poutní místo v Čechách. V roce 1732 prosadili i korunování sošky jako nejvýznamnější výsadu udělovanou papežskou komisí.
Doplněno Stavbaweb:
Rozsáhlá rekonstrukce proběhla podle projektu architekta Richarda Cibika z ateliéru FACIS architekti.
OBNOVA POUTNÍHO AREÁLU PŘÍBRAM, SVATÁ HORA
autor:
ING. ARCH. RICHARD CIBIK
ING. ARCH. LUKÁŠ KOZÁK
ING. ARCH. MICHAL V. KŘEPEL
termíny:
STAVEBNÍ POVOLENÍ 2011
DOK. PROVÁDĚNÍ STAVBY 2014
REALIZACE 2015
Projekt řešil obnovu poutního areálu kostela
Nanebevzetí Panny Marie do jeho původního barokního výrazu. Současně s
obnovou proběhly stavební úpravy interiéru v objektu u východního
ambitu, kde bylo rozšířeno stávající muzeum do klenutých podzemních
prostor, které nebyly dříve přístupné. V budově proboštství stavební
úpravy především vrátily dispozici do původního stavu odstraněním
nevhodných stavebních zásahů z druhé poloviny 20. století. Nyní prostory
slouží jako centrum vzdělání a kultury.
Projekt byl financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Dominik Duka OP: Slavnostní otevření Svaté Hory v Příbrami
Informace o rekonstrukci, popis obnovy včetně fotogalerie a videoreportáží najdete ZDE.
Virtuální prohlídka
Související články:
Opravenou Svatou Horu v Příbrami trápí problémy s vlhkostí 9.3.2016
Architekt: Nová podoba Svaté Hory bude možná vzbuzovat emoce 5.1.2016
No to je ale hnus. Evidentně jde o harmonické souznění pravých vyznavačů investorské bezduchosti a architektonického neumětelství, ale kdo se…
Skvělá konverze! Bravo! Děkuji S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611
Skvělá konverze! Bravo! Děkuji S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha…
Třeba už ne, není v němčině ta páska?
Té knihovny je mi taky líto.