Svaz stavebníků se obrátí na premiéra kvůli státním investicím

Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) se obrátí na premiéra Jana Fischera a jeho vládu s dopisem, v kterém vyjadřuje obavy o zajištění protikrizových opatření přijatých ještě předchozím kabinetem. Jde především o investice do dopravní infrastruktury. ČTK to zjistila z internetových stránek svazu.

Obavy způsobuje zejména skutečnost, že se postupně zmenšuje podpora pro výstavbu infrastruktury,“ uvedl svaz. Nový ministr dopravy Gustáv Slamečka v pondělí řekl, že Státnímu fondu dopravní infrastruktury letos zatím chybí „k ideálnímu stavu“ 15 až 20 miliard korun.


Kolem 8,4 miliardy, které fond akutně potřebuje, si chce půjčit od Evropské investiční banky. Tyto peníze slíbila sehnat ještě bývalá vláda Mirka Topolánka. Ani s tím však stavbaři spokojení nejsou. Prý to jsou jen peníze, kterými stát zaplatí stavebním firmám dluhy za rok 2008. „Pro letošní rok tak z této částky nic nezbývá,“ poznamenali představitelé svazu.

Kromě dopravní infrastruktury považuje SPS za významné i další státní projekty, jako je například program Panel Státního fondu rozvoje bydlení. Stavaři se obávají také o podobu rozpočtu na rok 2010, který by podle nich mohl v zredukované podobě zasáhnout právě investice.


SPS chce premiérovi odeslat dopis během příštího týdne, tedy ještě před dalším zasedáním tripartity. Ta by podle svazu měla jeho obsah projednat.

Zdroj: Zpráva ČTK 14.5.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*