Svitavské kulturní centrum Fabrika se otevře 29. května

Fotogalerie ke článku (1)

Fabrika Svitavy

Fabrika Svitavy
Celá fotogalerie (1)

Konverze bývalé továrny Vigona.

Víceúčelové kulturní a společenské centrum Fabrika vybudované ve Svitavách z bývalé továrny bude otevřeno ve čtvrtek 29. května. Veřejnost bude moci přijít na první akci o den později, zároveň bude objekt přístupný v rámci dnů otevřených dveří. Slavnostní program potrvá pět dní a nabídne například vystoupení svitavských hudebníků a skupiny Čechomor. Novinářům to dnes řekl starosta Jiří Brýdl.

Na čtvrtečním slavnostním zahajovacím koncertu vystoupí houslista Václav Hudeček a japonská sopranistka Michiyo Keiko se souborem Barocco sempre giovane. Od pátku do neděle budou následovat dny otevřených dveří, které nebudou koncipovány tak, že by lidé budovou jen procházeli, ale budou mít možnost navštívit různé koncerty a vystoupení. "De facto dny otevřených dveří budou trvat celý rok, protože odzkoušíme všechny typy programů," řekl Brýdl.

V pátek 30. května se publiku ve velkém sále představí všechny svitavské pěvecké soubory, ve vedlejších prostorách by město rádo uskutečnilo autorské čtení Petra Šabacha. Na sobotu dopoledne je plánována slavnost dechových hudeb, na odpoledne vystoupení svitavských hudebních skupin.

Na místní hudebníky se vstupné platit nebude, 100 korun bude stát lístek na Čechomor, jehož dva členové ze Svitav pocházejí. Všechny vybrané peníze půjdou na charitu. Ve středu 4. června uzavře zahájení činnosti Fabriky koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

Do Fabriky letos zavítá jedním koncertem také operní festival Smetanova Litomyšl. Komorní filharmonie Pardubice s houslistou Leošem Čepickým a mezzosopranistkou Dagmar Peckovou přednesou díla Miloslava Kabeláče, Richarda Wagnera, Johna Williamse a Gustava Mahlera.

Svitavy přestavěly bývalou textilní továrnu s pomocí dotace Evropské unie. V nových prostorách vznikla knihovna, učebny pro celoživotní vzdělávání, rekvalifikační nebo jazykové kurzy a také sál pro veřejnost. Útočiště zde naleznou také zájmová umělecká činnost, romské sdružení, hospodářská komora, informační místo pro podnikatele nebo restaurace a antikvariát. Náklady na vybudování centra Fabrika dosáhly asi 120 milionů korun.

Zdroj: Zpráva ČTK 12.3.2008

Doplněno Stavabweb (zdroj: Svitavy):
Revitalizace již urbanizovaného území v městské památkové zóně a konverze bývalé továrny Vigona na multifunkční vzdělávací a kulturní centrum. Stavebně se jedná o komplexní rekonstrukci s celkovou změnou vnitřních dispozic a rekonstrukci vnějšího pláště budovy včetně otvorových prvků včetně realizace přípojek na inženýrské sítě.
Třípodlažní objekt zvaný Fabrika vzniká přebudováním prostor někdejší průmyslové haly.

V prvním podlaží bude umístěn velký multifunkční sál s kapacitou až 490 míst. Sál je určen pro konference, divadla, plesy, koncerty či videoshow a další akce, které obohatí kulturní a společenskou nabídku města Svitavy.
O poschodí výše bude zpřístupněna velká městská knihovna s čítárnou, kde si domácí obyvatelé i turisté budou moci půjčit mj. noviny a časopisy. Bude se zde nacházet i hudební oddělení s možností poslechu hudby z CD a mp3 přehrávačů.
Poslední patro je určeno restauraci a internetové kavárně s nonstop internetem.
Před objektem Fabrika je připraveno dostatečně kapacitní parkoviště pro osobní auta i autobusy.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*