Svobodná Evropa nevybrala žádný z 80 návrhů na pomník

Fotogalerie ke článku (1)

Nová budova rádia Svobodná Evropa v Praze na Hagiboru - autorem projektu je studio Cigler/Marani Architecs

Nová budova rádia Svobodná Evropa v Praze na Hagiboru - autorem projektu je studio Cigler/Marani Architecs
Celá fotogalerie (1)

Na Památník svobody vyhlásila soutěž loni v létě.

Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) nevybrala žádný z osmi desítek návrhů na podobu pomníku, který chtěla postavit před svým novým sídlem v Praze na Hagiboru. Loni v létě přitom na Památník svobody vyhlásila soutěž. V zadání stálo, že výsledky budou vyhlášeny v září 2007. V těchto dnech ale zástupci rádia informují elektronickou poštou účastníky soutěže, že nevybrali žádný návrh.

ČTK o tom dnes informoval jeden z nich, pražský sochař Vojtěch Míča. Rozhodnutí rádia, které má ČTK k dispozici, umělcům zaslal projektový manažer RFE/RL Nick Kavelakis.

RFE/RL podle něj z 80 došlých návrhů vybralo několik, které se pomníkem svobody mohly stát. Ale "existoval tu pocit, že je třeba podnětů a doporučení z řad uměleckých expertů a jiných specialistů, kteří nejsou součástí RFE/RL. Proto jsme sestavili mezinárodní porotu expertů, a tato porota byla nápomocna RFE/RL v rozhodování o finální podobě pomníku svobody," uvedl manažer.

Porota zhodnotila 13 návrhů, které byly "všechny výjimečné a ocenila jejich originální přístup". Nakonec se rozhodla nepřijmout ani jeden z 13 vybraných návrhů a odsunout celý projekt na pozdější dobu, nejpravděpodobněji na rok 2009, uvedl Kavelakis.

Míču přístup rádia překvapil. "Od této organizace bych takové jednání nečekal. Neznali jsme ani složení komise. Do vypracování návrhu všichni vložili plno peněz, a oni nám ani neodpoví dopisem, jen mailem," řekl ČTK.

Vyčíslovat své náklady sochař nechce. "Když soutěž probíhá podle regulérních pravidel, jsem připraven, že nemusím vyhrát, a po nikom nebudu nic požadovat," doplnil. Soutěž, kterou vyhlásilo rádio, ale podle něj provází neúcta k autorům, kteří se jí zúčastnili.

Instalace památníku se při zadání soutěže plánovala na letošní květen. Dokončení objektu, do něhož se stanice bude stěhovat z budovy bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy, se podle dřívějších informací plánuje na letošní srpen.

O přestěhování rádia sídlícího od roku 1995 v budově bývalého Federálního shromáždění se začalo uvažovat po útocích na New York a Washington 11. září 2001. Nové místo hledala Praha a Česká republika dlouho, na Hagiboru se začalo stavět v říjnu 2006.

Zdroj: Zpráva ČTK 22.5.2008

Doplněno Stavbaweb:
Podrobnosti zadání soutěže na památník a vizualizace architektonického ztvárnění  budovy rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa na Hagiboru  (dle návrhu studia Cigler/Marani Architects) s přilehlým prostorem pro umístění plastiky naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*