Švýcarské jaro nabízí seminář a výstavu o NEAT – nejdelším železničním tunelu na světě

S novou železniční dopravní cestou přes švýcarské Alpy budovanou pod horským masivem Gotthard, známou pod názvem NEAT, se mohou zájemci seznámit již tento čtvrtek 21. 3. od 13:00 hodin na mezinárodní konferenci v Ballingově sále Národní technické knihovny (Technická 6, Praha 6). Nový železniční trans-alpský tunel představí rovněž výstava, kterou bude možno zhlédnout až do 5. 4. ve foyer Národní technické knihovny. Akce je součástí projektu Švýcarské jaro a oslav 20 let Fakulty dopravní ČVUT v Praze. Více informací na www.svycarskejaro.cz.

Tunel Gotthard (zdroj: Wikipedie, autor - Cooper.ch)

Švýcarsko dlouhodobě usiluje o ekologicky kompatibilní, efektivní a financovatelnou dopravní politiku. Ta zahrnuje modernizaci železniční infrastruktury a integraci do evropské vysokorychlostní sítě. Přesun přepravy ze silnice na železnici má ochránit citlivý alpský region i jeho zatížené životní prostředí před stále rostoucím provozem. Výhodami v osobní přepravě budou lepší spojení a kratší cestovní doba.

Výstavbou nového železničního spojení přes Alpy (NRLA) vznikne rychlé a efektivní železniční spojení. Jeho srdcem budou dva patní tunely pod Gotthardem a Ceneri. Gotthardský patní tunel bude nejdelším železničním tunelem na světě a jeho uvedení do provozu se plánuje na závěr roku 2016. Patní tunel Ceneri bude zprovozněn na konci roku 2019. Nové železniční spojení povede z Altdorfu do Lugana. V rámci konference zazní odborné přednášky o patním tunelu Gotthard – jeho výstavbě i očekávaném přínosu k rozvoji dopravy v evropském regionu.
Tunel Gotthard (zdroj: Wikipedie, autor - Cooper.ch)
Druhým nosným tématem konference je historie, současnost a další rozvoj železniční dopravy v České republice se zaměřením na železniční tunely. V závěru konference proběhne odborný diskusní panel, který mohou využít všichni účastníci konference. Tematická výstava v prostorách NTK poutavými exponáty přiblíží výstavbu Gotthardského patního tunelu a jeho předpokládaný environmentální přínos. Účast na konferenci je zdarma po předchozí registraci na http://akce.fd.cvut.cz/neat/.

Program konference:
13:00 – 13:30  Registrace účastníků konference
13:30 – 13:50  Přivítání účastníků, zahájení konference
André Regli, velvyslanec Švýcarska v České republice
zástupce Ministerstva dopravy České republiky
Prof. Miroslav Svítek, děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze
13:50 – 14:35  Nejdelší železniční tunel na světě jako centrální prvek udržitelné dopravní politiky, Renzo Simoni, CEO, Alptransit AG
14:35 – 14:45  Projekce filmu NEAT
14:45 – 15:15  coffee break
15:15 – 15:30  Aspekty udržitelné dopravy, Petr J. Kalaš, česko-švýcarský expert na problematiku životního prostředí
15:30 – 15:45  Gotthardský tunel – dopravní stavba století, řešení společnosti Sika
Milan Jašek, projektový manažer SIKA CZ, s.r.o.
15:45 – 16:15  Historie a současnost železničních tunelů v ČR, Libor Mařík, vedoucí oddělení    geotechniky a podzemních staveb, IKP Consulting Engineers, s.r.o.
16:15 – 16:45  Aktuální projekty v železniční dopravě v ČR, Luděk Sosna, ředitel odboru    strategie, Ministerstvo dopravy České republiky
16:45 – 17:30  Panelová diskuse
  Moderátor, panelisté a diskusní témata budou upřesněny, dotazy tisku
17:30 – 18:30  Slavnostní otevření výstavy NEAT
  Úvodní slova přednesou Martin Svoboda, ředitel Národní technické knihovny, a André Regli, velvyslanec Švýcarska v ČR

Program bude pokračovat vystoupením souboru alphornistů ze St. Moritz spojený s občerstvením ve švýcarském stylu.

Celý březen je ve znamení kulturních, společenských, ekonomických, politických, architektonických, ale také kulinářských, sportovních či turistických akcí Švýcarského jara. Svěží alpský vítr nám přinesl mozaiku desítek koncertů, výstav, diskusních či vzdělávacích programů s tím nejlepším ze současné švýcarské kultury, ekonomiky či politiky. V multižánrovém projektu s názvem Švýcarské jaro, za nímž stojí Švýcarské velvyslanectví v Praze, se setkáváme se jmény a pojmy, které symbolizují výlučnou kvalitu a v mnoha ohledech i identitu této alpské země: dirigent Kaspar Zehnder, písničkářka Sophie Hunger, švýcarské vzdělávání, gastronomie v jednotlivých kantonech, nádherná příroda, ale také propracovaná dopravní struktura a kvalitní turistické služby, politický systém s prvky přímé demokracie a klíčovou rolí kantonů, nebo vztah k životnímu prostředí, udržitelný rozvoj a řada dalších. Švýcarskými barvami ožívá nejen Praha, Brno, Liberec, Olomouc, Hradec Králové, ale také Počátky, Kolín, Třeboň, Letohrad či Orlová – tedy místa, která vážou partnerské vztahy se švýcarskými městy či kantony. Kompletní program je k dispozici na www.svycarskejaro.cz

Projekt připravuje Švýcarské velvyslanectví v Praze ve spolupráci s Presence Switzerland, Switzerland Tourism, Pro Helvetia, Obchodní komorou Švýcarsko – Česká republika, kantonem St. Gallen, městem Lucern, Libereckým krajem a statutárním městem Olomouc.
tisková zpráva


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*