Sympozium 20×20 Schetcha Kucha

Akce se koná v Praze 28. května 2013 od 12:30 do 17 hodin na FA ČVUT v místnosti č. 112 (Akvárium).
Na sympoziu 20×20 Schetcha Kucha, pořádaném v rámci DAMADEI, se setkají designéři, materiáloví experti a výrobci pokročilých materiálů, aby společně hledali a objevovali nevšední nápady k originálnímu využití pokročilých materiálů a světla jako designového principu. Zájemci se mohou přihlásit zasláním krátkého profesního životopisu na info@materio.cz.

Ideový workshop, který je součástí mezinárodního projektu Damadei, bude tematicky spojen s fenoménem světla. Během jednoho dne a na jednom místě se dozvíte, jak zajímavě se ovlivňují a doplňují moderní technologie, materiály s výrobou, architekturou a designem.

Evropský projekt DAMADEI – „Design and Advanced Materials As a Driver of European Innovation“ přibližuje aktuální informace a výrazně pomáhá při odstraňování některých komunikačních překážek, které s sebou přináší rychlý rozvoj technologií, úzká specifikace a mnohdy příliš odborná problematika. Projekt vytváří nově styčné plochy, jež usnadňují porozumění mezi vědou, výrobci materiálů a v neposlední řadě uživateli. Na projektu, jenž se nedávno úspěšně představil v Londýně, Kodani a čeká na závěrečnou prezentaci v Barceloně, se podílí knihovna materiálů matériO Prague.
Partnery jsou FAD Barcelona, Dansk Design Centre a Happy Materials.

Registrace účastníků
Zájemci se mohou přihlásit zasláním krátkého profesního životopisu na info@materio.cz.
Z kapacitních důvodů není účast bez předchozí registrace možná. Zahraniční účastníci budou přednášet v angličtině a jejich příspěvky nebudou tlumočeny.

PROGRAM SYMPOZIA
foto: www.bigfoto.com foto: Théo Mercier
â?? RNDr. Jan Proška, vědecký pracovník “ FJFI ČVUT Nevstoupíš dvakrát do stejného světla
Procházka fyzikálními „úkazy“, fyziologií vnímání barev, nevšedními optickými klamy nebo světelnou a barevnou komunikací z živočišné říše. Účastníci se dozvědí, jak z konkrétního materiálu vzniká světlo, barva či vjem. Přednáška bude doplněna řadou příkladů interakce světla s nejrůznějšími materiály.

â?? Elodie Ternaux, designérka a materiálová expertka “ matériO Paris
Světlo – absolutní, nezachytitelné, tajemné a záhadné
Světlo fascinuje lidstvo všech kultur a civilizací svou tajemností, neuchopitelností a nehmotností. Dnes víme, že to je kombinace vlnění a proudu částic, kterou lze správně popsat jen pomocí zákonů kvantové fyziky. S pomocí světla je možné svařovat i řezat tvrdé materiály, provádět chirurgické operace nebo astronomická pozorování. Zkoumání vztahu mezi světlem a stínem ovšem hrálo odnepaměti významnou roli i ve výtvarném umění a v architektuře.

â?? Jaroslav Bejvl ml., hlavní designér “ Preciosa Lustry
ELEMENT – Imaginace křišťálu
Vodní paprsek, materiál OptiWhite, atypické tištěné spoje rozvádějící napětí a LED zdroje – využitím moderních technologií se podařilo vyrobit elegantní celoskleněné svítidlo s minimem kovu. Element – novinka společnosti Preciosa letos poprvé zářila v Miláně na mezinárodním veletrhu Euroluce.
foto: Nicola Bruggraf)
â?? Dr. Sasha Peters, materiálový expert “ Haute Innovation
Living Light
Jedním z netradičních zdrojů světla je bioluminiscence, biologické světlo vydávané některými organismy. Světelná instalace designérky Nicoly Bruggraf využívá mikroskopické řasy jako biologické senzory, které reagují pohyb ve svém okolí záblesky modravého světla.

â?? Maxim Velčovský, art director “ Lasvit
Liquidkristal
Projekt "Liquidkristal" je výsledkem spolupráce Lasvitu s britským designérem Rossem Lovegrovem. Jedná se o flexibilní systém tvarování používající parametrických modelů k vytvoření velkých skleněných, částečně zvlněných desek, které vzbuzují plastický, organický dojem "tekutého skla". Liquidkristal dává nový rozměr možnosti využití skla v architektuře.





Přednášky o pokročilých materiálech
â?? Transparentní beton
Jiří Peters / Gravelli
â?? Vysoce výkonný polymer SUSTAPEI
Petr Falc / Röchling Engineering Plastics
â?? OLED světelné panely VELVE
Riccardo Gigante / Verbatim
â?? Laminované sklo s elektricky ovládanou fólií
Jiří Mrlina / MIJA-THERM



Databáze DAMADEI
V rámci projektu DAMADEI vzniká on-line platforma s aktuální databází kontaktů na designéry, výrobce a technology pracující s pokročilými materiály. V případě, že pracujete s pokročilými materiály a chtěli byste svůj projekt zařadit do databáze Damadei, kontaktujte nás prosím na info@materio.cz.

Databáze umožňuje vyhledávání evropských výrobců, designérů, technologických center a informačních center z oboru pokročilých materiálů. Práce s databází je jednoduchá a intuitivní. Kontakty lze vyhledávat podle místa kliknutím na příslušnou zemi, nebo tematicky podle materiálových rodin, klíčových slov nebo kategorie kontaktů. Ty jsou označeny barevně (designéři oranžově, výrobci modře, technologická centra zeleně a informační centra žlutě).
Více na www.damadei.eu.
 
Výstava Materialism European Tour
Putovní výstava sestavená z 50 pokročilých materiálů doprovází program sympozií DAMADEI. Jejím cílem je vzdělávat a inspirovat kreativní komunitu. Současným inovacím udávají směr tyto materiálové skupiny – aktivní materiály, nanomateriály, vysoce výkonné polymery, lehké slitiny, gely a pěny, povrchové úpravy, pokročilé kompozity, pokročilé textilie a vlákna. Všechny zmíněné skupiny jsou na výstavě zastoupeny.
Vernisáž výstavy se koná 16. 5. 2013 od 18 hodin v Café Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6. Výstava potrvá do 13. 6. 2013.
podle podkladů MateriO
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*