Tajmova vila

Zadáním byl dům na svažitém pozemku s výhledy na přehradu a okolí sloužící čtyřčlenné rodině, s hostinským pokojem a pracovnou.
Pozemek leží na severním okraji Jablonce nad Nisou na hranici města a svahů Jizerských hor. Místo má vilový rezidenční charakter, v blízkosti stojí Háskova vila architekta Heinricha Lauterbacha, zástupce výmarské funkcionalistické školy. Při horní hraně a ve spodní části pozemku je svah mírný, uprostřed prudší. Celkové převýšení činí 14 metrů. Na kraji prudšího svahu je skupina vzrostlých bříz a jeden javor, které tvoří dominantu.
Hledali jsme způsob, jak vstoupit do svažitého pozemku, využít výhledů a zachovat jeho přírodní ráz. Dům jsme umístili s ohledem na vzrostlé stromy na pozemku. Má dvě úrovně – spodní, obložená lomovým kamenem ukrývá vstupní halu, pracovnu a hostinský pokoj, jsou tu také dvougaráž a kryté stání. Vytváří ve svahu platformu, na které leží lehká druhá úroveň s pergolami obložená modřínovým dřevem. Tady jsou ložnice a velkorysý obytný prostor. Jídelní stůl je u západní terasy, měkké sezení je orientováno na výhled přes rohové prosklení směrem k přehradě. Z obytného prostoru se vstupuje do soukromé části se třemi ložnicemi a koupelnami. Přes terasu lze z obytného prostoru vyjít na zahradu. Střecha domu i části pergol jsou pokryty extenzivní sadbou se suchomilnými rostlinami.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Souček


Autoři: Studio ov-a – Jiří Opočenský, Štěpán Valouch; spolupráce Vojtěch Kratochvíl

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Souhlasím s panem Ptáčkem.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Dlouho jsem se tak nepokochal nádhernou stavbou ve svahu,ve které, jak je vidět z dokumentace a fotek, funguje úplně všechno.
    Zdraví F. Ptáček

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*