Odborníci z oblasti architektury, urbanismu, krajiny a památkové péče dnes převzali jmenovací dekrety do Gremiální rady Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Nový nezávislý poradní orgán se bude vyjadřovat k záležitostem, které mohou zásadním způsobem ovlivnit obraz metropole.
Praha, 18. července 2014 – Galerie Stromovka, projekt zástavby kopce Vidoule v chráněném přírodním parku, návrh polyfunkční budovy přezdívané Lední medvěd v Dejvicích nebo demolice nárožního domu Václavského náměstí kvůli výstavbě nové budovy. Témata, která vzbuzují ostré reakce odborníků a znepokojení veřejnosti, nyní dostanou šanci být posouzena nezainteresovanými autoritami.
V Gremiální radě zasedne celkem třináct členů. V devíti případech jde o externí experty. Řadu odborníků pak doplní ředitel IPR Praha, ředitel Sekce plánování města IPR Praha, ředitel Sekce detailu města IPR Praha a ředitel Sekce strategií a politik IPR Praha. Jejich společným úkolem bude posuzovat stanoviska k významným projektům, projednávat odborné oponentury k rozhodnutím městských částí a veřejné správy hlavního města Prahy, podávat podněty k podpoře vhodných opatření k rozvoji obrazu města.
„Odborné závěry nám poslouží jako důležitý podklad pro stanoviska a vyjádření k projektům, které vstupují do krajinného, kulturního a historického kontextu Prahy,“ řekl Tomáš Ctibor, pověřený řízením IPR Praha.
Mezi respektovanými osobnostmi, které zasednou v radě, figurují například známý architekt Josef Pleskot, profesor architektury Martin Rajniš nebo historik umění Richard Biegel působící v Klubu Za starou Prahu a na Filozofické fakultě UK. Nechybí ani osobnosti s dlouhodobými zkušenostmi ze zahraničí jako Miroslav Šik, který dlouhodobě působí jako architekt a profesor v Curychu nebo Ivan Reimann, profesor architektury na technické univerzitě v Drážďanech.
Externí odborníky jmenoval Tomáš Ctibor, pověřený řízením IPR Praha, s přihlédnutím k nominacím výzkumných organizací, vysokých škol, profesních a odborných organizací.
Gremiální rada na svém prvním ustavujícím zasedání zvolila předsedou architekta Martina Rajniše, místopředsedy kunsthistorika Richarda Biegla a Tomáše Ctibora, pověřeného řízením IPR Praha.
Termín příštího zasedání, jehož tématem bude Severní pražský diametr, byl stanoven na 3. října 2014.
„Praha by měla hledat hierarchii veřejných prostranství a kompozici, z toho důvodu bychom měli věnovat pozornost hlavním městským třídám a metropolitním osám. Od první republiky se v Praze konstituuje takzvaný Severní diametr. Dodnes spojuje letiště na západě s Černým mostem na východě. Chtěli bychom prodiskutovat, zda je reálné podporovat takovou metropolitní třídu,“ pronesl na zasedání rady její člen Roman Koutský, architekt z IPR Praha.
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…