tallerDE2 & gutiérrez-delafuente: Centrum denní péče o děti (Haus der Tagesmütter) v Selbu

Dům chův (Haus der Tagesmütter) je první ze čtyř budov, které se v současnosti staví a které jsou realizací návrhu, jenž získal první cenu v mezinárodní soutěži Europan 9. První projekt, dokončený v září 2012, získal také uznání v dvouleté soutěži pro mladé architekty časopisu Bauwelt „Das erste Haus 2013“.Klient: město Selb, Německo (zeně Bavorsko, Selb leží při hranicích blízko Aše)
Autoři: tallerDE2 arquitectos + gutiérrez-delafuente arquitectos
Místní architekt: Selbwerk GmbH
1. cena v soutěži Europan 9: 2008.
Realiazace: září 2012
Stavební firma: Karl Roth Baumeister GmbH & CO.KG
Rozpočet: 1 267 000 €
Hrubá podlažní plocha: 510,30 m2
Foto: Fernando Alda, Doris Kleilein

Dům chův (Haus der Tagesmütter) je součástí celkové strategie města, jejímž cílem je reaktivace centra zmenšující se populace Selbu. Mladá generace má být pomocí vhodných zásahů přilákána do města. Navrhujeme „preventivní městskou akupunkturu“. Tato strategie sestává z realizace jen malých vkladů do stávající městské zástavby, přesných a rychlých střel, které spustí celkovou reaktivaci sociální dynamiky města.
Dům chův (Haus der Tagesmütter) je program, který řídí sdružení matek. Jejich cílem je zajistit péči o malé děti v pracovní době a o školní děti odpoledne po vyučování, a tak dosáhnout lepšího smíření rodinného života a zaměstnání.
Navržený systém je flexibilní. Spočívá v organizaci projektu do zvláštních programových pruhů prostým přiřazováním. Stávající proluky mezi budovami se těmito pruhy zaplní a městské bloky se zacelí. Střechy a fasády v tomto projektu mají stejný materiál v každém pruhu. Měřítko a barvy těchto kusů jsou přizpůsobeny jednak místnímu měřítku v okolí, jednak faktu, že stavba je veřejně užívaná. Integrace a rozdílnost se spojují a vzniká krásný dialog s typickou bavorskou městskou krajinou.
Programová a prostorová specializace každého pruhu vede k použití je určitých materiálů a barev jako kódů pro způsob využití, rozvrh činností, akustického prostředí a požadavků na energii.
 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*