Technická knihovna opustí Klementinum, od června bude v Dejvicích

Autorem návrhu je studio Projektil.

V sobotu 28.2.2009  naposledy mohli čtenáři navštívit Státní technickou knihovnu v Klementinu. Po 73 letech působení v tomto prostoru v centru Prahy se instituce uzavřela a první čtenáře přivítá jako Národní technická knihovna znovu až v červnu ve svém novém sídle v Dejvicích. První tři měsíce provozu budou zkušební, plný provoz knihovna zahájí 9. září 2009.

Národní technická knihovna vznikla na Flemingově náměstí podle návrhu studia Projektil a téměř v tichosti vedle vzrušených debat o nové budově Národní knihovny. Veřejnost v ní najde fondy Státní technické knihovny a část fondů knihoven Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické. Studenti těchto škol budou mít knihovnu po ruce. Očekává se, že ročně ji navštíví až kolem 900.000 návštěvníků.

Technická knihovna by měla stát asi 2,5 miliardy korun. Stavba se bude splácet postupně do roku 2014. Budova má kapacitu pro více než 1,7 milionu knih. Zhruba 1,2 milionu svazků je možné uchovávat ve třech podzemních skladech. Zbytek se vejde do volného výběru, který bude ve čtyřech nadzemních patrech.

Knihovna kvůli stěhování nabízí čtenářům, že publikace vypůjčené po 5. lednu mohou vracet až 30. června. Několikaměsíční bonus získali i ti, kteří si po 5. lednu výpůjčku prodloužili. Knihovna slibuje, že během stěhování bude v maximální možné míře nabízet elektronické služby.

Bezplatně automaticky prodlouží o pět měsíců průkazy všem uživatelům, kteří je měli platné k 1. únoru 2009 nebo později. V době, kdy bude knihovna uzavřena, tedy od 1. března do 1. června, také nebude přibývat penále za opožděné vracení výpůjček.

Zdroj: Zpráva ČTK 28.2.2009

O této stavbě se dozvíte víc v časopise STAVBA č. 2/2009, který vyjde 9.4.2009.

Související články:
Národní technická knihovna otevře v září 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*