Technický slovník naučný

Fotogalerie ke článku (1)

TSN

TSN
Celá fotogalerie (1)

Rozsáhlý okruh technických profesí nyní může sáhnout po osmidílném Technickém slovníku naučném (vydalo nakladatelství LEDA za spolupráce Encyklopedického domu). Jde o první obsáhlý souhrn technických disciplin po třicetileté pauze. Slovník obsahující přibližně 36 500 hesel a téměř 3000 ilustrací (z toho asi 500 barevných) seznamuje čtenáře se všemi obory současné techniky.

Zahrnuty jsou jak obory "klasické", tak ty, jejichž váha vzrostla v posledních letech - ať už je to radioelektronika a telekomunikace, manipulátory a roboty, řídicí technika, informační technologie nebo životní prostředí. Hlavních oborů je ve slovníku zastoupeno 28 (abecedně vzato od architektury a urbanismu přes elektrotechniku, požárnictví, strojírenství a stavebnictví až po životní prostředí), podoborů je celkem 130.
Značný prostor je věnován novým a nejnovějším poznatkům, slovník si ale všímá i zajímavých historických podrobností. Pohled slovníku je zaměřen světově, pokud ale k vývoji některého odvětví přispěla česká osobnost, je to podnětem k rozvedení výkladu.
Významnou vlastností slovníku je respektování základní encyklopedické zásady, kterou je tzv. uzavřený informační okruh. Všechny technické odborné termíny, které jsou kdekoliv ve výkladu použity, jsou buď vysvětleny na místě zmínky, nebo mají ve slovníku samostatná hesla.
Autorský kolektiv slovníku tvoří více než 150 vysokoškolských pedagogů, výzkumných a vývojových pracovníků i odborníků z praxe.
Slovník je určen technikům se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, kteří se chtějí seznámit s poznatky za hranicemi svého oboru, dále vedoucím pracovníkům technicky zaměřených firem, studentům, školám a všem zájemcům o svět moderní techniky.
Elektronická verze je začleněna do LEDA - slovníkové databáze. Jde o soubor výkladových (např. Slovník cizích slov) a překladových slovníků (např. Velký anglicko-český (a česko-anglický) slovník) doplněný univerzální encyklopedií Heurékou.
Všechny slovníky nainstalované na jednom počítači ovládá uživatel v jediném, střízlivě vyhlížejícím rozhraní, celou databázi lze tedy prohledat jediným příkazem. Hledání je vybaveno funkcemi pro opravu překlepů při zadání dotazu a pro hledání podle výslovnosti, případně podobnosti slov. Program je vybaven moderním morfologickým fulltextovým hledáním, jehož parametry lze dynamicky měnit. Rovněž způsob zobrazení hesel (tj. barvu, velikost a řez písma pro jednotlivé části) může uživatel měnit podle svých potřeb. Odkazy jsou aktivními místy textu a lze je realizovat jediným kliknutím myší.
Užitečnou funkcí je filtrování hesel podle oborů. Tak můžeme vyfiltrovat pouze vybraný obor nebo podobor, který nás právě zajímá, a pak hesla podle libosti procházet.
Komplet knižního vydání a elektronické verze Technického slovníku naučného uložený v esteticky pojaté a funkční kazetě z tuhé, potahované lepenky stojí 3890 Kč, samostatně prodejná je elektronická verze s cenou 1490 Kč. Další informace zájemci najdou na www.encyklopedie.cz.

Tisková zpráva společnosti LEDA

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*