Technopark Kralupy byl slavnostně otevřen

Inovační centrum poskytující rychlá řešení pro malé a střední podniky, prostředník mezi praxí a akademickou sférou orientovaný na stavební chemii, materiálový výzkum a přidružené obory – to jsou hlavní role nově vybudovaného Technoparku Kralupy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, který byl slavnostně otevřen 5. června za účasti řady významných hostů.
„Těší mě, že mohu zase jednou asistovat u úspěšného projektu podpořeného z evropských dotací. Ne vždy to končí happy-endem jako dnes,“ uvedl během zahájení Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti.

Investorem Technoparku je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Výstavba a vybavení byly spolufinancovány z operačního programu Podnikání a inovace, program Prosperita, vyhlášeným Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Celková hodnota projektu je 265,5 milionu Kč, z čehož dotace činila 199 miliónů Kč.

„Na rozdíl od mimopražských škol, které měly na podobných projektech téměř nulovou spoluúčast, jsme museli vynaložit z našeho rozpočtu 25 % uznatelných nákladů,“ říká rektor VŠCHT Praha prof. Karel Melzoch. „Přesto jsme do projektu šli. Technopark nám přináší velkou příležitost rozvíjet naše tradiční materiálové obory a prolínat špičkové vzdělání, vědu a praxi, na čemž je naše škola založena,“ doplňuje.

„V našich laboratořích budou působit výzkumné týmy složené z vědeckých pracovníků a talentovaných studentů,“ říká Ing. Milan Petrák, ředitel Technoparku Kralupy. „Podnikům budeme nabízet kvalifikované služby v oblasti vývoje a inovací, testování materiálů, provádění analýz. Dále pak poradenské služby, ale i pronájem prostor a laboratoří,“ dodává Petrák. Technopark disponuje také moderním konferenčním sálem s kapacitou 160 osob.

„Otevření Technoparku pro Kralupy nad Vltavou znamená, že k nám vstupuje vysoká škola a s ní přicházejí mladí a fundovaní lidé,“ říká starosta Petr Holeček. „Jsme rádi, že se v centru města podařilo přestavět starý mlýn na moderní budovu, která je další dominantou města.“

Technopark Kralupy byl vybudován přestavbou bývalého parního mlýna v centrální části města Kralup nad Vltavou za necelé 2 roky. Stavební práce byly zahájeny v červenci 2013 a dokončeny v září 2014. V dubnu 2015 obdržela VŠCHT Praha kolaudační souhlas.

Co se týče přístrojového vybavení, disponuje Technopark korozní klimatickou komorou, výtlačným lisem pro experimentální koextruzi plastových trubek či zátěžovými lisy pro testování betonářských materiálů. Dále zde najdete pece na testování tepelné odolnosti stavebních materiálů, laboratoře pro identifikaci mikrobiologických kontaminantů – plísní, speciální analytické přístroje pro optické a termické analýzy a řadu dalších.tisková zpráva

V Technoparku v Kralupech nad Vltavou jsou unikátní výzkumné přístroje
(ČTK) – Ve výzkumném parku v Kralupech nad Vltavou jsou v rámci ČR unikátní přístroje pro výzkum vlastností materiálů i jejich lisování. Technopark za 265 milionů korun byl 5. června 2015 oficiálně otevřen, několik měsíců už ale funguje ve zkušebním režimu. Jedná se o inovační centrum, které patří k pražské Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT). Ta platila čtvrtinu nákladů na vybudování parku, zbytek získala z evropských dotací.

VŠCHT podle rektora Karla Melzocha tradičně podporuje propojení teorie s praxí. Park by tak měl být styčným bodem mezi vědou a podniky, řekl Melzoch při dnešním oficiálním otevření.

Součástí vybavení Technoparku je například unikátní extrudér, který umí slisovat až pět různých materiálů najednou a to třeba v sedmi vrstvách. „Tento typ není nikde jinde v České republice. Máme tady také korozní komoru, která jako jedna z mála v ČR dokáže simulovat roční období, tedy klimatické podmínky jara, léta, podzimu i zima a cyklicky je opakuje,“ uvedl ředitel Technoparku Kralupy Milan Petrák. Znamená to, že dokáže topit, napodobovat déšť i mráz a tyto vlivy střídat. V krátkém okamžiku tak nasimuluje řadu let, což přiblíží, jak se bude nově vyvinutý materiál chovat dlouhodobě.

V laboratořích Technoparku by mělo působit podle plánů osm vědeckých skupin. Budou se ve výzkumu orientovat na stavební chemii, tedy například na malty, silikáty, pryskyřice a další. „Záběr bude až po korozi materiálů, zpracování stavebního odpadu, ochranu životního prostředí, biotechnologické záležitosti jako vliv plísní a podobně,“ informoval ředitel.

Pracoviště by mělo být zaměřené aplikačně. Studenti, vědečtí pracovníci VŠCHT i další odborníci včetně těch z firem tak zde budou spolupracovat na vývoji nových technologií a hlavně jejich uvádění do praxe. „My jsme tady od toho, abychom dokázali pochopit, co podniky chtějí, dokázali jsme špičkové výsledky transformovat na uchopitelné věci a ty těm podnikům předat,“ dodal ředitel.

O spolupráci už projevila zájem řada firem. Jsou mezi nimi například České lupkové závody, se kterými bude park spolupracovat v oblasti aplikace geopolymerů, nebo kralupská firma Montako, se kterou bude pracoviště inovovat výrobu maltovin.

Technopark Kralupy byl vybudován přestavbou budovy bývalého parního mlýna v centru Kralup nad Vltavou. Stavební práce začaly v červenci roku 2013 a skončily loni v září. Zatím je v parku několik vědeckých pracovníků, kteří připravují projekty. Roční provoz parku po zahájení projektů vyjde přibližně na deset milionů korun, suma ale bude záležet na jeho aktuálním vytížení. Projekty by měly být hrazeny i z evropských dotací.

VŠCHT už má univerzitní výukové centrum přímo v litvínovském Unipetrolu, kde také funguje propojení vědy s praxí. V centru se učí studenti bakalářského, magisterského i doktorského studia. Rektor VŠCHT dnes nevyloučil, že by škola vybudovala například další výzkumný park, záležet bude i na evropských dotacích v příštích letech.

V Dolních Břežanech u Prahy 5. června také oficiálně zahájilo činnost Středočeské inovační centrum, které by mělo pomáhat s propojováním aktivit mezi akademickými, výzkumnými a průmyslovými institucemi.

Doplněno Stavbaweb:
www.technopark-kralupy.cz.
Fotogalerii dokončené přestavby najdete ZDE.

Související články:
Technopark Kralupy je dostavěný, výzkum začne příští rok 29.9.2014

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*