Televizní vysílač Ještěd

česká stavba století

Historie:
Výstavba televizního vysílače a restaurace na Ještědu, který je s výškou 1012 metrů nad mořem nejvyšší horou Ještědského hřbetu, začala v roce 1966 podle projektu architekta Karla Hubáčka. Slavnostní otevření se konalo o sedm let později, 21. září 1973. Značný podíl na návrhu stavby měl vedle Hubáčka také statik Zdeněk Patrman, díky němuž je přes devadesát metrů vysoký vysílač schopen odolávat i silným náporům větru.

Popis:
Stavba má tvar rotačního hyperboloidu, který přirozeně navazuje na tvar hory Ještěd. Od paty ke konci antény měří 94 metrů. V nejnižších dvou podlažích je strojovna, technické vybavení a provozní místnost, následuje vyhlídková terasa, bufet, restaurace a hotel s kapacitou kolem 50 lůžek a 20 přistýlek. Horní část je obsazena spojovací technikou. Vrchol tvoří trubkový nástavec a 17 metrů vysoká anténa. Náporům větru stavba odolává i díky 600 kilogramů těžkému závaží a tlumičům kmitů.

Ocenění:
Pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií získala stavba v roce 1969 prestižní Cenu Augusta Perreta. Časopis Architekt ji dokonce zvolil za českou stavbu století. V roce 2005 byl vyhlášen národní kulturní památkou. Liberec i Liberecký kraj usilují o zařazení stavby na seznam UNESCO.

Ostatní:
– z Liberce-Horního Hanychova vede na vrchol nejstarší lanová dráha v ČR, jejíž provoz byl zahájen v roce 1933;
– Ještěd je jedním ze symbolů na praporu a znaku Libereckého kraje.

Zdroj: Zpráva ČTK 25.4.2008

Historie staveb na vrcholu Ještědu

Publikace „Fenomén Ještěd“

ARCHITEKT: KAREL HUBÁČEK
PROJEKT: SIAL – Sdružení inženýrů a architektů Liberecka
STATIKA: ZDENĚK PATRMAN
INTERIÉR: OTAKAR BINAR

V ROCE 1969 ZA STAVBU BYLA UDĚLENA PERRETOVA CENA ZA ARCHITEKTURU


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*