Třemošnice přemění historickou vápenku na muzeum vápenictví

Je to středoevropský unikát, takto zachované již nikde nestojí.

 S pomocí dotací Evropské unie se v březnu začne opravovat zchátralá takzvaná Berlova vápenka v Závratci u Třemošnice (Chrudimsko). Z technické památky vznikne muzeum výroby vápna, řekl ČTK starosta města Stanislav Peca. Další větší historická vápenka by mohla přijít na řadu později.

Třemošnice získala z evropských fondů zhruba 19 milionů korun, celkové náklady na opravu vápenky se blíží 24 milionům korun. Rozdíl zaplatí město. „Vápenka by se měla vrátit do původního stavu. Bude třeba dostavět stěny, rekonstruovat střechy a provést celkové statické zajištění,“ uvedl Peca. Vše by mělo být hotové v červnu příštího roku.

Nedaleká větší vápenka s typickým vysokým cihlovým komínem zatím na svou záchranu čeká. Město má připravenou studii oprav a musí zpracovat stavební projekt. I na tuto opravu Třemošnice požádá o peníze z evropských fondů. Náklady Peca odhaduje zhruba na 35 milionů korun.

Místní historické vápenky zařadil do svého pořadu Šumná města i architekt a herec David Vávra. „Je to středoevropský unikát, takto zachované již nikde nestojí,“ uvedl Peca.

Těžba a zpracování vápna má na Třemošnicku dlouhou tradici. V nedalekých Prachovicích funguje dnes velká cementárna patřící společnosti Holcim. Třemošnici a Prachovice kdysi spojovala nákladní lanovka, která usnadňovala dopravu vápence z lomů hraběte Kinského do vápenky v Závratci. Byla to ve své době nejdelší lanovka v Čechách. Měla dřevěné stožáry až 20 metrů vysoké ve vzdálenosti 20 až 140 metrů v délce pěti kilometrů. Za desetihodinovou pracovní směnu se přepravilo 100 tun vápence. Po roce 1957 byla výroba vápna zastavena a lanová dráha zrušena.

Zdroj: Zpráva ČTK 5.2.2009

Doplněno Stavbaweb:
Berlova vápenka v Závratci – popis i fotografii  naleznete zde

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*