Zvýšené náklady na vytápění, způsobené úniky tepla vlivem nedostatečné nebo netěsné tepelné izolace, jsou nejčastější bolestí starších domů i mnoha novostaveb. Tento problém je všem dobře známý. Co jsou však skutečně hlavní úskalí a jaká jsou dobrá řešení v tomto oboru?
Funkce vláknitých izolací Climatizer plus (celulózová izolace) a Climastone (minerální izolace) je založena na oddělení vzduchu bez pohybu v mikroprostorech mezi vlákny a na dokonalém přilnutí vláknité hmoty k ostatním částem konstrukce tak, aby se co nejvíce zabránilo proudění vzduchu spárami a nežádoucím tepelným mostům. Nejen tloušťka izolace je podstatná, důležitým faktorem pro skutečně účinné řešení je zejména těsnost. Když si uvědomíme, že spárou širokou 1 mm a dlouhou jeden metr se může vyvětrat tolik tepla, jako by zcela chyběla izolace na desítkách metrů čtverečných, pochopíme důležitost pečlivého izolování a hlavní výhody foukané izolace. Výhodou přírodních vláken z celulózy je přirozená schopnost vyrovnávat vlhkost a akumulovat teplo v mnohem větší míře než u izolací uměle vyráběných. Celulózová izolace tím přispívá spolu s dobře navrženou konstrukční skladbou k omezení přehřívání interiéru v horkých letních dnech. Velmi vhodná je proto při zateplení podkroví. Minerální izolace Climastone se dobře osvědčuje i v místech, kde hrozí riziko vysokých teplot nad 150 °C (například v blízkosti rozvodů vzduchu z teplovzdušného krbu nebo komínového tělesa). Správná volba vhodného izolantu může předejít řadě problémů.
Mimořádné vlastnosti s sebou nesou i nutnost svědomité a profesionální práce montážních firem. Domácí kutilství není již v této oblasti nejlepším řešením. Foukání izolace neznamená pouze její volné položení na strop. Je to celý systém řešení, která se pro různé konstrukce značně liší a je třeba se odborné firmy zeptat na možnosti. Je mnoho případů, kdy si laik myslí, že to nejde, a přitom je řešení snadné.
Všechny druhy izolací se velmi dobře kombinují s membránami PRO CLIMA®. Na webu www.pro-clima.cz najdete celý sortiment veškerých těsnicích prvků pro všechny typy stavebních materiálů i prostupů konstrukcí. Membrány jsou „inteligentní“ – v létě jsou více otevřené a podporují vysychání, v zimě se uzavírají a brání kondenzaci a hromadění vody ve stavbě a tím i vzniku plísní a degradaci izolací, které jsou po zvlhnutí, krom jiného, neúčinné.
Foukané izolace firmy CIUR, a. s., jsou i díky týmu odborných pracovníků i řady spolupracujících projekčních kanceláří spolehlivým řešením na desítky let. Foukání izolace, které do Čech tato firma před lety přinesla, je dnes v mnoha případech nejvhodnějším způsobem, jak dodržet vysokou kvalitu, požadavky na rychlost a výhodnou cenu. Mnoho dalších informací je k dispozici na www.ciur.cz.
podle podkladů firmy CIUR
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.